Mağdur olmamak için önce araştırın

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Mağdur olmamak için önce araştırın

İnternetten alışveriş yapmadan önce, web sitesinin ne kadar süredir faaliyette olduğuna dikkat edin. O siteyle ilgili forumlarda ve sosyal medyada yer alan yorumlara bir göz gezdirin. Ayrıca ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmayın

Türkiye'de ve dünyada online alışveriş konusunda en önemli konuların başında güvenlik geliyor. İnternetten alışveriş yaparken bu noktalara dikkat ederseniz, güvenlik konusunda sıkıntı yaşamayacağınız kesin...

İNTERNET SİTESİ KİME AİT ?
Online alışveriş yapacağınız sitenin kime ait olduğu ve ne kadar süredir faaliyette bulunduğuna dair kısa bir araştırma yapın. Sitenin kurumsal olup olmadığına bakın. Alışveriş yapmadan önce forumlarda veya sosyal medyada o markaya dair paylaşılan bilgileri okuyun, kullanıcı yorumlarını içeren fiyat karşılaştırma siteleri gibi kaynaklardan siteye ait geçmiş deneyimleri inceleyin.

SSL SERTİFİKASI ÖNEMLİ
Online alışveriş hizmeti sunan tüm siteler dünya çapında kredi kartı güvenliği için bir standart olan SSL sertifikası kullanmak zorundadır. SSL sertifikası olmadan hiçbir bankadan online POS alma imkanı bulunmamaktadır. Sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

BİLGİSAYARLARA DİKKAT
Ortak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapmayın. Bu bilgisayarlar üzerinden kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

ŞİFRENİZ KOLAY OLMASIN
Bir alışveriş sitesine üye olurken, başkaları tarafından kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seçmeye özen gösterin.
Online alışveriş siteleri, mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundadır. Eğer alışveriş yapılan e-ticaret şirketi bu sözleşmeleri sunmuyorsa, bu sitelerden alışveriş yapmayın.

SEPETTEKİ FİYATA DİKKAT EDİN
Alışveriş yaptığınız sitede bulunan ürünlerin fiyat bilgileri size inandırıcı gelmiyorsa, şüphelerinizi ciddiye alın ve araştırma yapın. Sitede gösterilen fiyat ile ürünü sepete attığınızda görünen fiyatın aynı olup olmadığını kontrol edin.

ŞİFRELİ ÖDEME SİSTEMİ
3D ödeme sistemi yani şifreli ödeme, e-ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş özel bir sistemdir. Yani hem satıcı, hem de alıcı için koruyucu bir güvenlik aşamasıdır.
Alışverişte 3D ödeme seçeneği sunan siteleri tercih edin. Sanal kart da ödeme konusunda güvenli bir diğer alternatif... Belirli bir limit belirleyebildiğiniz bu kartları kullanmayı deneyin.

GERÇEK Mİ DEĞİL Mİ DİYE KONTROL EDİN
Eğer bir online mağazadan ilk defa alışveriş yapacaksanız, öncelikle sitede bulunan iletişim ve adres linklerini inceleyin. Muhatap olacağınız şirketin gerçek bir adresi ve telefon numarası bulunup bulunmadığını kontrol edin. Adres ve telefon numarasını sitesinde paylaşmayan internet sitelerini tercih etmeyin. Belirtilen numarayı aradığınızda telefonu açan kişinin o internet sitesinin ismini kullanması çok önemli. Ürünü satın almak istediğinizi, stoklarında olup olmadığı ya da kargoya ne zaman verecekleri gibi basit sorular sormak işinizi kolaylaştırır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağdur olmamak için önce araştırın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN