Gitmediğim spor salonu parasıyla villa alırdım

Verdiği kilolarla dikkatleri çeken oyuncu Şeyla Halis: Parasını ödeyip gitmediğim spor salonlarıyla villa satın alırdım. Kilo vermek için sert diyetler yapmadım, sadece yemeiçme sistemimi değiştirdim

Giriş Tarihi: 26.11.2016
Gitmediğim spor salonu parasıyla villa alırdım
Bir yılda ameliyatsız, ilaçsız 40 kilo veren Şeyla Halis, kilo verme macerasını oyunculuk ve şarkıcılıkla ilgili projelerini GÜNAYDIN'a anlattı...
Bu aralar projeleri değerlendiriyorsunuz galiba...
Şu anda halen hazırda tiyatro var, konserler var. Onun dışında da projeleri okuyup değerlendiriyorum.

'SEYİRCİNİN ALGISINI KIRMAK ÇOK ZOR'

Tiyatro devam ediyor mu?
Tiyatro Kılçık'ta 'Aşk Yok Heyecan Var' adlı oyunumuz devam ediyor. Bu yıl üçüncü sezonumuz. Müzikli kabare tarzında bir oyun.
Komedi oyuncuları arasında ilk sıralarda yer alıyorsunuz. Sadece komedi ile anılmaktan rahatsız mısınız?
Bir anlamda evet, bir anlamda hayır diyebilirim çünkü Türkiye'de standart bir şey var. Bir rolü oynarsın ve bu hayatın boyunca üstüne yapışır. Bu halkla ilintili bir şey. Bizim halkımız eskiden televizyon kültürü yokken, sinema kültürü varken de böyledi; seyrettiği bir karakteri benimser ve o karakter iyiyse hep ona iyi, kötüyse kötü davranırdı. (Gülüyor) Bu durumun oyuncular için zorluğu ise bundan sıyrılmak, etiketleri farklılaştırmak, insanların algısını kırmaktır. Ben bir dram filmi olan 'Vücut' filmi ile Altın Koza En İyi Yardımcı Kadın ödülünü almıştım. Yeni yönetmenler, yeni sinemacılar geldikçe yeni ufuklar açılıyor; bu sayede bunu aşacağız.
Sizin son zamanlarda mide ameliyatı olmadan azminizle verdiğiniz kilolar da bir hayli konuşuluyor...
Ameliyat ya da medikal bir tedavi olmadan kilolarımı verdim. Vermeye de devam ediyorum. İlaç yok. Sadece niyet vardı bende. (Gülüyor) Ameliyat ya da ilaçlar işin kolay kısmı. Ya da en zor kısmı. Ben şuna inanıyorum; bu dünyada ilaç kullanmak zorunda olduğun, ameliyata yatmakta zorunda olduğun bir sürü hastalık var. Bunlar kimsenin başına gelmesin. Bu bonusu burada kullanmak lazım. Zaman içinde ağır, sert diyetisyenlerin insanı cendereye sokan diyet programlarının bana uygun olmadığını gördüm. Gittiğim diyetisyenlerin haddi hesabı yoktur. Parasını ödeyip gitmediğim spor salonlarıyla villa alırdım. Niyetin sağlıklı yemek yeme sistemine geçmekse, kilo verebiliyorsun. Ama niyetin kısıtlanmak, yasaklarla dolu bir hayatı sürdürmekse o yasakları er geç beyin bozmak istiyor. Yaptığım diyet sistemi, sağlıklı yemek yeme üzerineydi. Hikaye beyinde bitiyor.

KIZIMI GÖRÜNCE 'TORUNUNUZ MU?' DİYE SORDULAR

Özellikle yemediğiniz bir şey var mı?
Haftanın üç-dört günü fast food ürünler tüketirken şimdi hayatımdan çıkardım. Bütün dünya fast foodların sağlıksız olduğunu, içerisinde bir sürü katkı maddesinin bulunduğunu biliyor. Bir yıl sonra kızım patates kızartması istedi. Dışarıda hamburger söyledik ve ben patatesi ısırdığımda "Ne iğrenç bir şey bu" dedim. Tadı çok kötü geldi. Beyin unutuyor ve tadına baktığınızda 'Çok kötüymüş' diyorsunuz.
Bu diyetinizle ne kadar sürede, kaç kilo verdiniz?
Bir yılda 40 kilo verdim, bu düzenime devam ediyorum. En önemlisi uzun zamanda az kilo vermek.
Çikolata, tatlı krizleriniz var mıdır?
Çikolata hayatımda hep var. Özellikle bitter çikolata.
Kilonuz azaldıkça size karşı eşinizin, çocuğunuz tepkisi ne oldu?
Kızım Selin 1.5 yaşındaydı. Bir kadın Selin kucağımda iken "Ayy canım, torununuz mu?" dedi. 'Kadın deli galiba' dedim. Kiloları verdikten sonra eski fotoğraflar elime geçti. Eşim Bekir, "Kadın deli değilmiş" dedi. Bildiğiniz babaanne gibi duruyormuşum. Kilo verdikçe yürümeyi öğrendim. Yürümekten nefret ederdim.

'OCAK AYINDA ALBÜM ÇIKARACAĞIM'

Oyuncu için güldürmenin en zor şey olduğu söylenir, doğru mudur?
Derler ya, 'Oyunculuğun en zoru ilk 50 yılıdır' diye. 'Ağlamak ya da güldürmek kolay mı, zor mu?' derseniz komedi; matematik, zeka işidir. Zordur ama aslolan oyunculuktur.
Oyunculuğa yeni başlayacak olan gençlere ne önerirsiniz?
Bol bol okumalarını ve film izlemelerini tavsiye ediyorum. Artık bilgiye hızlı erişebiliyoruz; araştırmalarını öneriyorum.
Şarkıcılık nereden geliyor?
Haziran ayında, 'Pazartesi Sendromu' adlı şarkımın single çalışmasını çıkardık. Ocak ayında kendi şarkılarımla albüm çıkaracağız. Konservatuvar piyano bölümü mezunuyum. Şarkıcılığı sonradan yapmış gibi görünsem de şarkıcılık yönüm var. Sözü-müziği bana ait bir şarkım var. Yeni şarkılar yapıyorum. Herkes beni oyuncu zannediyor ancak sahneye çıkıp şarkı söylüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gitmediğim spor salonu parasıyla villa alırdım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN