Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatana ihanet eden beni dinlemesin

Türkülerden oluşan ‘Yol’ albümünü çıkaran Cumali Özkaya: 15 Temmuz ülkemize ve kültürümüze düzenlenmiş hain bir saldırıydı. Ben bu vatanın türkülerini söylüyorsam; vatanına ihanet edenler beni dinlemesin

Giriş Tarihi: 30.11.2016
Vatana ihanet eden beni dinlemesin
'YOL' adlı albümle müzik dünyasına hızlı bir giriş yapan Cumali Özkaya, GÜNAYDIN'a dobra açıklamalarda bulundu...
Kendinizi nasıl anlatırsınız?
Yunus Emre'nin kendisini anlatan çok güzel bir cümlesi vardır: 'Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm.' Bu cümle her ne kadar tasavvufi bir ifade olsa da, aslında mutlak gerçeği dile getiriyor. Ben bu topraklara iz bırakmaya, insanlığa faydalı olmaya, iyi ve güncel bir müzik yapmaya gayret eden biriyim. Bunu başarabilirsem hakka kulluk vazifemi yerine getirmişim demek. İnsana, ülkesine, ülkesinin kültürüne, müziğine aşık bir müzik yolcusuyum.
Türkülere gönül verilmiş bir hayat ve bu yolculuğun meyvesi olan 'Yol' hakkında neler söyleyeceksiniz?
Hasan Basri'nin prodüktörü olduğu albüm profesyonel bir ekiple, insanların yıllarca benimsediği türküleri, yorumum ve güncel müzikal nüanslarla bir araya getirerek ortaya çıktı.

DUYARSIZ KALAMADIM
Türkü söylemek sadece müzik icra etmek midir?
Türkü söylemek hayatın içinde var olmak demektir, bir farkındalık biçimidir.
70'li ve 80'li yıllarda halk müziği icra edenlerin hayat felsefesi ve ideolojileri vardı. 2000'li yıllardaki durumu nasıl buluyorsunuz?
İnsanoğlu kendini fark eder ve tanırsa hakikate ulaşır. Herkesin hayatta bir misyonu vardır. Benimki; insanlara hakikati hatırlatmak.
'Vatan hainleri beni dinlemesin' diye bir açıklama yapmışsınız, niçin?
Ben hep siyasi söylemlerden ve taraf olmaktan uzak durmuşumdur. Lakin 15 Temmuz günü yaşananlara duyarsız kalamazdım; mevzu vatandı çünkü. Darbe adı altında; demokrasiye ve hürriyete göz dikmekten, insanların kararlarını ve duygularını göz ardı etmekten başka bir şey değildi. Bu üzücü olay darbe girişiminden ziyade ülkemize, kültürümüze düzenlenmiş hain bir saldırıydı. Hepimiz biliyoruz ki bu saldırıyı yapanlar dış güçlerdi ama maşaları içimizdeki vatan hainleriydi ve maalesef hâlâ aramızdalar. Vatanına, bayrağına ihanet edenler insan değildir. Bu vatanın türkülerini söylüyorsam, vatanına ihanet edenler beni dinlemesin. Yıllarca içlerine çekmeye çalıştılar beni bir yerlere getirme vaadinde bulundular ama o zaman da söyledim, şimdi de söylüyorum; tarafçılık yapanlar, ötekileştirenler bizden değildir.

TATLISES BENİ ETKİLEMEDİ
Klibinizde neden kına yaktınız?
Anadolu'da kına gecelerinde, asker uğurlamada ve şifa anlamında yaratıcıya edilen kurbanlara sürülen kına bir ritüele sahiptir. Din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan insanları ortak bir paydada toplar. Ben de Anadolu'nun sesi olmak için çıktığım bu mana, kültür ve müzik 'Yol'unda; bizlere özümüzü ve Anadolu'yu hatırlatan bir unsur olarak kınayı kullandım.
Hangi müzikleri ve kimleri dinlersiniz?
Her tür müziği dinlerim ama etnik ve enstrümantal müziği sürekli dinlerim.
İbrahim Tatlıses'le aynı yörenin insanı olarak müzikal anlamda kendisinden etkilendiniz mi?
Aynı yörenin insanı olmamız benzer müziği yaptığımız anlamına gelmez. Ben çocuk yaştan beri müziğin merkezinde büyüdüm ve gönül testimi üstatları dinleyerek doldurdum. Ardından aldığım eğitimler ve müzikal çalışmalarım, kalıpları kırmamı ve Anadolu'nun dört bir yanına aşkla sarılmamı sağladı. O yüzden Tatlıses'in bir etkisi olmadı.

SES ARALIĞI BİR OKTAV BİLE OLMAYAN VELİAHT İLAN EDİLDİ

Meşhur İbrahim Tatlıses veliahtları hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de o veliahtlardan biri misiniz?
Ben bugüne kadar hiç kimsenin yerinin dolduğunu görmedim, Ralph Waldo Emirson'un çok güzel bir sözü hayatımda bana bir düstur olmuştur: 'Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin, yol olmayan yerden gidin ki; iz bırakın.' Ve ayrıca ses aralığı bir oktav bile olmayan kim varsa, İbrahim Tatlıses'in veliahtı olmak gibi beyhude çabaya girdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatana ihanet eden beni dinlemesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN