Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Macbeth’e farklı ve cesur bir yorum

İBB Şehir Tiyatroları; kuklalar, maskeler ve görkemli bir dekorla ‘Macbeth’e cesur bir yorum getiriyor

Giriş Tarihi: 18.3.2017
‘Macbeth’e farklı ve cesur bir yorum
Shakespeare'in en ünlü eserlerinden 'Macbeth', İBB Şehir Tiyatroları'nda izleyiciyle buluşuyor. İyi bir savaşçı olan 'Macbeth'in, bir savaş sonrası karşılaştığı cadılardan gelecekte kral olacağını öğrenmesi ve sonrasında hırsının kurbanı olmasını anlatan oyun; geçtiğimiz günlerde gala yaptı. Ben de efsanevi 'Macbeth'i Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde izledim. Sahnede yaratılan tekinsiz atmosfer, kuru kafalar ve kumlarla kaplı zemin; salona adım atar atmaz farklı bir 'Macbeth' izleyeceğimizin sinyallerini veriyordu. Sabahattin Eyüboğlu'nun çevirdiği oyunu, Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan konuk olarak gelen Ulviye Karaca yönetiyor. Oyuna sürrealist bir yorum katan Karaca; dekordan kostüme, makyajdan oyunculuklara kadar tamamen farklı bir 'Macbeth' sunuyor izleyiciye... Yönetmen Karaca, oyundaki karakter sayısını sekizle sınırlayıp sadece 'Macbeth', 'Lady Macbeth', 'Duncan', 'Banquo', üç cadı ve haberciye yer vermiş. Böylece oyunun süresi 95 dakikaya inmiş.


Heyecanlı sahnelere Can Atilla imzalı müzikler eşlik ediyor. 'Macbeth'te; Kubilay Penbeklioğlu, Nurdan Kalınağa, Tuğrul Arsever, Gökçer Genç, Damla Cangül gibi oyuncular rol alıyor.

KUKLA FAKTÖRÜ
Oyunda; 'Macbeth', 'Lady Macbeth' ve 'Duncan' karakterleriyle birlikte altı kukla var. Bu kuklaları oyuncular hareket ettiriyor. Yönetmen Karaca; kuklaları, karakterlerin kötü tutkularını yansıtmak için kullanmış. Yani karakter kötü tutkularının esiri olduğu zaman, kuklalar devreye giriyor. 'Macbeth' gibi bir klasiği kuklalarla zenginleştirmek riskli ama Karaca bu işi iyi başarmış. Görsel açıdan çok zengin olan oyunda kullanılan aksesuvarlar; Şehir Tiyatroları butaforları Bahri İridağ, Nevin Köksal Yatman, Hülya Genç ve Ferdi Alptekin tarafından yapılmış. Oyunda 30 kuru kafa, 25 dekor kılıç, 50 metal kılıç ve 13 maske kullanılmış. Gamze Kuş imzalı sahne ve kostüm tasarımı ile Mustafa Türkoğlu imzalı ışık tasarımı oyuna değer katıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Macbeth’e farklı ve cesur bir yorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN