Erdal Tosun olmasaydı bu işi çoktan bırakmıştım

Giriş Tarihi: 3.5.2017
Erdal Tosun olmasaydı bu işi çoktan bırakmıştım

‘Liseden Arkadaşlar’ kitabı piyasaya çıkan Selçuk Aydemir: “Erdal Tosun hayatımın dönüm noktasıdır. O olmasaydı bu sektörden elimi ayağımı çoktan çekmiştim

Çalgı Çengi' ve 'Düğün Dernek' serilerinin yönetmeni Selçuk Aydemir, 'Mahalleden Arkadaşlar' kitabının devamı niteliğindeki 'Liseden Arkadaşlar'la okuyucularla buluştu. Aydemir'le, kitabını ve yazma sürecini konuştuk...

ÜNLÜ OLMAK ÇOK ZOR
'Liseden Arkadaşlar', 'Mahalleden Arkadaşlar' kitabının devamı. Okuma alışkanlığı kazanmamış, henüz o virüsü kapmamış kişilere önerilen kitapları yazmak istiyorum. Yazma amacım tamamen bu. Çağın vebası kitap okumamak. Okumak o kadar kıymetli olmasaydı ilk emir 'Oku' olmazdı.
Kitap yazmak, senaryo yazmaktan çok daha külfetli. Bir sinema filmi senaryosunun ortalama vuruş sayısı 18 bin kadardır. Bu kitap 330 bin vuruş. Bir kitaptan 20 senaryo çıkıyor. Yani kitap yazmaya ayıracağım vakti senaryoya ayırsaydım, bir sezon dizi çıkarırdım. Sabah 5 ile 10 arası yazmaktan büyük keyif alıyorum. Çünkü 10'dan sonra hayat başlıyor. Böylece hayatı da kaçırmamış oluyorum.
Hiç tanımadığım bir kişiyi yazmadım ben. Bana soran gençlere hep söylüyorum; kendi hikayenizden kaçmayın. Size en sıradan gelen hikaye, başkalarına orijinal gelecektir. 'Düğün Dernek'te dayımın, amcamın hikayesini anlattım; 7 milyon kişi izledi.
Erdal Abi (Tosun) hayatımın en büyük dönüm noktasıdır. 'Ramazan Güzeldir' diye bir dizi yapmıştık TRT'ye. Ama istediğimiz gibi gitmedi. Ben bu işlerden vazgeçecekken Erdal Abi aklımı çeldi. Ben benden ümidimi kestim, o benden kesmedi. 'Çalgı Çengi'yi yazdıktan sonra bu işi yapmaya karar verdim. Filmi vizyona sokmak için bizi Cem Yılmaz'a ulaştıran kişi de Erdal Abi oldu. Erdal Abi benim hayatımda olmasaydı, ben şu an THY'de mühendislik yapmaya devam ediyordum. Ömrünün son gününe kadar yanımdaydı. Kitabın gelirini de Türk Böbrek Vakfı'na bağışladık.
Bana işimi sorduklarında 'Yazarım' diyorum, çünkü 10 yaşından beri yazıyorum. Yazarlığa tutkuyla bağlıyım. Birini feda etmem gerekirse, yönetmenliği feda ederim.
Ünlü olmak çok zor. Ahmet'le (Kural) Murat'ın (Cemcir) durumunu gördüm; hayatlarını yaşayamıyorlar. Eğer tanınırsam metrobüste 20 durak bile gidemem, o zenginliği kaybederim.
'Sektörden Arkadaşlar' kitabında da birçok yeni senaristin, yönetmenin neden barınamadığının hikayesini, sektörde yediğim kazıkları anlatacağım. Ama onu çıkarırsam sektörde barınamam. O yüzden emekli olduktan sonra çıkarırım muhtemelen.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdal Tosun olmasaydı bu işi çoktan bırakmıştım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN