Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konya’ya Hollywood standartlarında plato

Giriş Tarihi: 9.7.2017
Konya’ya Hollywood standartlarında plato

2018’in en iddialı filmi olması beklenen ‘Direniş Karatay’ için Konya’da 25 dönümlük araziye dev bir plato kuruldu. Selçuklu dönemini eksiksiz yansıtan plato, Hollywood yapımlarını aratmıyor

Selçuklu devletini yıkmak için yola çıkan Moğollar ile devleti korumak için savaşan Celalettin Karatay ile Ahi Evran'ı konu alan 'Direniş Karatay' filminin çekimleri Konya'da başladı. Şubat 2018'de vizyona girmesi planlanan film için önceki gün Konya'daki TÜYAP Fuar Alanı'nda bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya; filmin yapımını üstlenen Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi adına KTO Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, filmin genel yönetmeni Serdar Akar, yönetmen Selahattin Sancaklı, yapımcı Ertuğrul Fındık, senaristyapımcı Selman Kayabaşı ve oyuncular katıldı.

'KONYA SİNEMA MERKEZİ OLACAK'
Film için Konya'da, 25 dönümlük bir arazi üzerine Hollywood standartlarında bir plato kuruldu. Bu platonun sinema sektörüne kazandırılmasının önemine dikkat çeken yapımcı Ertuğrul Fındık, şöyle konuştu: "Türkiye'nin en büyük platolarından birini kurduk. Hollywood standartlarında bir plato oldu. Aynı zamanda ilk Selçuklu platosu... Bizden sonra da sektöre hizmet edecek bir platonun Konya'da bulunmasından dolayı büyük gurur yaşıyoruz. Amacımız Konya'yı sinema merkezi haline getirmek." Usta oyuncu Mehmet Aslantuğ; filmde Anadolu Selçukluları'nın en önemli devlet adamlarından Celalettin Karatay'ı canlandırıyor. Moğollar'a karşı direnen Karatay'ı araştırırken pek çok kaynağa başvurduğunu söyleyen Aslantuğ, şöyle konuştu: "Uzun yıllar sonra bir dönem filmiyle beyazperdede olacağım için çok heyecanlıyım. Bu karaktere çalışırken pek çok kaynaktan yararlandım. Karatay'ın hem savaşçı, hem de ilim irfan sahibi bir kişiliğe sahip olmasından çok etkilendim." Aslantuğ, filmin gişesiyle ilgili beklentisi sorulunca ise şunları söyledi: "Bazı hikayelerin sadece ekonomik boyutlarıyla ölçülmemesi lazım. Eğer sadece gişe odaklı bir düşüncemiz olsaydı, hepimizin mavra filmi yapması gerekirdi. Kıymet sadece para, rant ve kardan ibaret değildir. Bu film bizim için çok kıymetli."


Müzikleri Yıldıray Gürgen yönetiminde, Prag Filarmoni Orkestrası tarafından icra edilecek olan 'Direniş Karatay'ın çekimleri dev platoda başladı.

OK VE KILIÇ EĞİTİMİ ALIYORLAR
Filmde Ahi Evran'a hayat verecek olan ünlü oyuncu Fikret Kuşkan; at binme, ok atma ve kılıç kullanma eğitimi aldıklarını söyledi: "Ahilik, öyle birkaç kelimeyle anlatılacak bir şey değil. Projeye Serdar Akar ve Selahattin Sancaklı sebebiyle dahil oldum. At binme, kılıç kullanma ve ok atma eğitimlerine de devam ediyoruz." Filmin kadın yıldızı Nefise Karatay; tarihin ilk kadın sivil toplum kuruluşu olan Bacıyan Teşkilatı'nın lideri Fatma Bacı'yı canlandırıyor. Oynadığı rolün daha önce yaşadığı hiçbir oyunculuk deneyimine benzemediğini söyleyen Karatay, "Rolüme, Bacıyan Teşkilatı'yla ilgili farklı kitaplar okuyarak hazırlandım" dedi. Fatma Bacı'nın çok güçlü bir kadın olduğunu anlatan güzel oyuncu, şöyle konuştu: "Bir kadın olarak erkeklere eğitim vermiş, at binen, kılıç kullanan, çok güçlü bir karakteri canlandırmak beni çok heyecanlandırıyor. İlk başta gözüm korkmuştu ama ondan çok etkilendim. Onun; 'işine, eşine ve aşına sahip ol' düsturuna ben de katılıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya’ya Hollywood standartlarında plato
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN