Bir baba ve zihinsel engelli oğlunun dramı

’un başrolde olduğu ‘Babam’da zihinsel engelliyi canlandıran Berker Güven, “Rolüm için engellilerle vakit geçirip Amerika’da oyuncu koçuyla çalıştım. Çetin Abi’yle oynamak, bir oyuncunun yaşayabileceği en şahane duygu” dedi

Giriş Tarihi: 21.8.2017
Bir baba ve zihinsel engelli oğlunun dramı
Nihat Durak'ın yönettiği, Çetin Tekindor, Melisa Şenolsun, Berker Güven, Erkan Kolçak Köstendil ve Cezmi Baskın'ın başrollerini paylaştığı 'Babam' filminin çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlandı.
Dram türünde yılın en iddialı yerli yapımları arasında yerini almaya hazırlanan film, bir baba ve zihinsel engelli oğlunun duygu yüklü hikayesini anlatıyor. Filmde engelli 'Arif'i canlandıran Berker Güven, rolüne nasıl hazırlandığını şöyle anlattı:
"Zihinsel engelli bireylerle bir hafta vakit geçirdim. Sonra Amerika'ya gidip oyuncu koçlarıyla çalıştım, Türkiye'ye döner dönmez de çekimlere başladım. Zorlukları olan ama oynaması keyifli bir rol. Çetin Tekindor ile baba-oğlu oynamak bir oyuncunun yaşayabileceği en şahane duygu. Onun karşısında çok rahat oynadım, çok güzel sahneler çıktı. Bu filmde oynadıktan sonra yaşam enerjim geldi."

'ENGELLİLERE UZAĞIZ'
İlk sinema filminde oynadığı için çok heyecanlı olduğunu belirten genç oyuncu Melisa Şenolsun, canlandırdığı 'Feride' karakterini anlattı: "Balık fabrikası olan 'Yusuf'un zihinsel engelli bir oğlu var. Oğluna hep eşi bakmış.
'Yusuf' oğluyla iletişim kuramamış, çünkü ondan hep utanmış. 'Feride', 'Yusuf'un eşi öldükten sonra oğluyla iletişime geçmesini sağlayan kişi." Rolüne çok iyi hazırlandığını belirten Şenolsun şöyle konuştu: "Arif' rolünü canlandıran Berker'le ciddi bir çalışma yaptık. Zihinsel Engelliler Vakfı'na gittik, engellilerle beraber olduk. Tekrar ziyaret edeceğim onları. Vakıfta öğretmenlerle çok konuştum, engelli çocuklarımıza nasıl yaklaşmam gerektiğini öğrendim. Önceden onlara nasıl doğru şekilde yaklaşılacağını bilmiyordum, bu film sayesinde öğrendim. Şu an bir çocuğun sıkıntısını anlayıp çözebilirim. Toplumda engellilere çok uzak duruyoruz çünkü nasıl davranacağımızı bilmiyoruz. Bu işte olmaktan çok mutluyum."
Genç oyuncu Çetin Tekindor'la ilk kez çalıştığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Çetin Abi işimi o kadar kolaylaştırdı ki; onun karşısında heyecanlandıkça, o beni sakinleştirdi. Zor sahnelerde bana 'Kendini sıktığın sürece bir şey çıkartamazsın. Günlük hayatta da öyledir. Ağlamamak için kendini tutarsan ağlamaz, mutlu olmak için kendini sıkarsan mutlu olamazsın' dedi."

'İNŞALLAH SONUMUZ BREZİLYA DİZİLERİNE BENZEMEZ'
'Baba m' filminde 'Deniz'i canlandıran Erkan Kolçak Köstendil, "Sardalya fabrikasında çalışan birini oynuyorum. 'Deniz' çocukluğundan beri 'Yusuf'un yanında çalışıyor. Gelibolu çekimlerimiz harika geçti. Çok güzel bir film oldu" dedi. Köstendil, günümüzdeki Türk dizileriyle ilgili de bir tespitte bulundu: "Birkaç sene önceki dizilerimizin gösterdiği performans, ihracattaki en başarılı olduğumuz nokta. 148 ülkeye dizi pazarlıyorduk. İnşallah Brezilya dizilerinden vazgeçtiğimiz gibi, kendi dizilerimizden de vazgeçmeyiz. Saatleri konusunda daha hassas olmalıyız." Yıllar önce 'Yılan Hikayesi' adlı dizide, Nihat Durak'ın asistanlığını yaptığını söyleyen Köstendil, bunun güzel bir tesadüf olduğunu söyledi.'LE DOSTUMUZUN ÇOCUĞUNDAN ESİNLENDİM'
'Babam'ın yönetmeni Nihat Durak, filmiyle ilgili şunları söyledi: "Filmin bir yaşanmışlığı yok, birden çok şeyden esinlendim. Zeka özürlü bir çocuğun aile olarak yakınıyım. Bunun zorluklarını bire bir gözlemledim. Başka bir hikayeyle, 'Yusuf' karakteriyle buluşturdum. Filmde 'Yusuf'un farklı bir yaşam muhasebesine girmesini, oğlu ile ilişkisini restore etmesini işledim. 'Feride' karakteri, 'Yusuf' ve 'Arif'in yaşamlarının değişmesini sağladı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir baba ve zihinsel engelli oğlunun dramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN