‘Diyet yaparak hayat geçmez’

İmzasını attığı ‘Maide Teyze’ karakterinin ilk filmi ‘Maide’nin ’ ile izleyiciyi kısırlı, kekli altın günlerine götüren Ezgi Mola: Altın günü kadınları, sosyal medyada ‘Bu filme kesin gideceğiz’ diye yorumlar yazıyor. O kadınlar ve 90 kuşağı çocukları, filmde kendilerini görecek. Benim çocukluğum da böyle günlerde geçti. Okuldan eve döndüğümde mutfağa koşup börek kalmış mı diye bakardım

Giriş Tarihi: 8.12.2017
‘Diyet yaparak hayat geçmez’
Sektörün en çalışkan oyuncularından Ezgi Mola, 34 yaşında 19'uncu filmi 'Maide'nin Altın Günü' ile izleyiciyle buluştu. Caner Özyurtlu'nun yönettiği TAFF yapımı filmde; 'Maide Teyze', altın gününde ortadan kaybolan gerdanlığının peşine düşüyor. Ezgi Mola'nın imza attığı ilk tipleme olan ve filmden önce sosyal medyadaki videolarıyla büyük dikkat çeken 'Maide Teyze'yi güzel oyuncudan dinledik...
2017 nasıl geçti sizin açınızdan?
Dolu dolu geçti... 'Maide', bu seneki dördüncü filmim. Şubat-Mart arasında Büyükada'da Hiner Saleem'in 'Lady Winsley' filminde oynadım. Uluslararası bir sinema filmiydi. Mehmet Kurtuluş'la birlikte rol aldık. Nisan- Mayıs'ta Abdurrahman Öner'in kendi yazıp yönettiği ilk filmi 'Aydede'de rol aldım. Antalya'da bir köyde çektik. 90'larda geçen bir anne-oğul hikayesi; dramatik ve güzel bir öyküsü var.
Üçüncü film?
Tolga Karaçelik'in 'Kelebekler' filminde küçük bir rol oynadım. O film, 18-28 Ocak arasında Sundance Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapacakmış.

FİLMDE SEVGİLİM YOK

'Maide'nin Altın Günü' son filminiz ama hepsinden önce o vizyona giriyor...
Evet, diğer filmlerin montajı sürerken biz bu filmi çektik. Komedi filmi olmasının, salonlarda hemen yer bulmasının da çok etkisi var. Bu filmi 24 günde çektik zaten.
Peki dizilere nasıl bakıyorsunuz?
Eğer yapabileceğime inandığım bir şey olursa tabii ki yaparım ama filmler ağır basıyor. Onlar önce davranıyor, diğerlerini yapmaya fırsat kalmıyor. 'Maide', benim 19'uncu sinema filmim.
Kaç yaşındasınız ki?
34 yaşındayım, 19 yıldır bu işi yapıyorum. Her seneye bir film düşüyor ama bunların çoğu 2006'dan itibaren...
'Maide Teyze'yle ilk defa bir tipleme yaptınız. Riskli bir şey değil mi bu?
Evet, ilk defa bir tipleme yaptım ve benim için riskti. Çünkü bir tiplemeyi, bir programda en fazla 5-10 dakika yapıyordum. Ama bu filmde baştan sona o tiplemenin öyküsünü görüyoruz. Üstelik yaşça benden büyük, fiziksel olarak benden farklı, surat ifadesi bile benden daha sert, bambaşka biri...
Filmde karşınızda neden bir partner yok?
Bu filmin tarzı böyle. Film çekeceğimi söylediğimde 'Erkek kim? Partnerin kim?' diye soruyorlardı. 'Filmde sevgilin kim olacak?' diye merak ediyorlardı. Burada öyle bir durum yok; 'Maide Teyze' tek başına alıp götürüyor filmi.
Neden böyle bir tip yaratma ihtiyacı hissettiniz?
Çünkü ben o kadınları gayet iyi biliyorum; benim de çocukluğum o altın günlerinde geçti. O evleri çok iyi biliyorum. Böyle bir öykü aklıma geldi. Serkan (Altuniğne) da bunu hemen kaleme aldı ve filmi çektik. Hâlâ şaşkınım burada seninle bu filmi konuştuğum için... Çok hızlı gelişti her şey.
Hiç star havanız yok; ilk gün nasılsanız bugün de öylesiniz...
Bundan sonra da öyle devam edecek. Kendimi çok seviyorum, kendimle bir derdim yok; benim derdim daha iyisini yapmak. En merak ettiğim, en keşfetmek istediğim şey; yine kendimim.
Altın günlerinin olmazsa olmazı kısırdır. Filmde de bol bol görüyoruz bunu. Sizin aranız nasıl kısırbörek- kek üçgeniyle?
Bayılırım! Tamam kilomuza dikkat ediyoruz da hayat öyle geçmiyor. Çok da güzel yaparım.
Gün yapıyor musunuz?
Ben yapmıyorum ama arkadaşlarım yapıyor. 600 dolar topluyorlar. Yazın herkesin cebinde 6 bin dolar para oluyor. Para biriktirmek için çok güzel bir yol. Biriktirmeye kalksan biriktiremezsin. Çok güzel bir kültür.
Gün yapan teyzeler, 90'lar nesline çok tanıdık gelecek bence...
Kesinlikle... Sosyal medyada 'Maide Teyze' hesabına 'Bu filme kesin gidiyoruz' diye yorum yapan altın günü kadınları var. Acayip mutlu oluyorum. Onlar filmde kendilerini görecek. 90'lar jenerasyonu için de önemli bir şey bu. Ben okuldan eve döndüğümde koşa koşa mutfağa gidip börek kalmış mı diye bakardım.

İZİN GÜNÜMDE BİLE'MAİDE TEYZE' OLDUM

'Maide Teyze'nin sosyal medya hesabı da filmin tanıtımı için çok etkili oldu. Bilinçli ve planlanmış bir çalışmaydı, değil mi?
Evet, onun için ayrı bir mesai harcadık. Sosyal medya çok etkin bir yer; orada biraz eğlenirsek dikkat çekeriz diye düşündüm. İzin günlerimde bile 'Maide Teyze' olarak sosyal medya için çekimler yaptım. O videoları izleyenler 'Keşke film olsa' diyordu. Halbuki biz o hesapta paylaşım yapmaya başladığımızda filmin çekimleri bitmişti.
Neden ünlülerle fotoğraflarınızı paylaştığınız bir Instagram hesabı daha açtınız?
Ünlülerle fotoğraf çektirmeyi çok severim; bari arşivimi burada tutayım dedim. O fotoğraflarda hep aynı ifade var; benden biraz farklı biri var orada. Kendi profilimde paylaştığım fotoğraflardan farklı. Orada bir hayranlık durumu var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Diyet yaparak hayat geçmez’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN