'den 'telif' davası

Söz yazarı, besteci ve yorumcu , sözsüz ve enstrümantal olan kendisine ait müzik eserini General Mobile marka cep telefonlarının reklam filmleri ile çok sayıda televizyon dizisinde 'ürün yerleştirme' biçimli tanıtım ve reklamlarda reklam müziği olarak izinsiz kullanıldığı iddiasıyla Telpa Telekomünikasyon AŞ'ye 250 bin liralık tazminat davası açtı.

Giriş Tarihi: 7.12.2018 11:53 Güncelleme Tarihi: 7.12.2018 11:53
Ercan Saatçi'den 'telif' davası

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne açılan davadaki iddialara göre, 500 civarında müzik eseri bulunan Ercan Saatçi'ye ait enstrümantal eser, davalı Telpa Telekomünikasyon Tic. AŞ.'nin General Mobil telefonlarının reklam filmleri ile Aşk-ı Memnu, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Şahsiyet, Ezel, Çukur, Bir Çocuk Sevdim, Söz, Fazilet Hanım ve Kızları, Meryem, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Bir Kadın Bir Erkek gibi çok sayıda TV dizisinde 'ürün yerleştirme' biçimli tanıtım ve reklamlarda reklam müziği olarak izinsiz ve yasaya aykırı şekilde kullanıldı. Ercan Saatçi'ye herhangi bir telif ücreti de ödenmedi. Ayrıca davalı şirket, yaklaşık 10 yıldır söz konusu müziği, General Mobile marka telefonlara yüklenmek suretiyle milyonlarca cep telefonunda izinsiz kullandı.

250 BİN LİRA TAZMİNAT İSTEDİ

İzinsiz kullanım nedeniyle Ercan Saatçi'nin yaklaşık 4-5 milyon lira telif kaybı yaşadığını anlatan avukatı Aydın Kurban, "Müvekkilimin davalıya vermiş olduğu herhangi bir izin yoktur. Müvekkilimin maddi ve mali hakları ihlal edilmiştir. Hukuka aykırı eylem ile davalı şirket kendi markasının tanıtımını yapmıştır. Noterden çektiğimiz ihtarnameye bir cevap alınamamıştır. Müvekkilimin kişilik haklarına saldırı niteliği oluşturduğundan savcılık nezdinde suç duyurusu ve cezai işlem hakkımız şimdilik saklı tutulmuştur. İzinsiz kullanım nedeniyle 150 bin lira maddi tazminat ve 100 bin lira manevi tazminat olmak üzere toplam 250 bin liranın davalı şirketten tahsilini istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ercan Saatçi'den 'telif' davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN