Ünlü yazar ve aktör Mithras Tapınağı’nı ziyarete geliyor

Freeman, “Tanrı Hikâyesi” belgeselini tapınakta çekmek istiyor

Giriş Tarihi: 17.4.2019 11:08
Ünlü yazar Dan Brown ve aktör Morgan Freeman Mithras Tapınağı’nı ziyarete geliyor

Hüseyin KAÇAR / SABAH

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan Zerzevan Kalesi'nde 5 yıl önce başlatılan kazılarda bulunan gizemli Mithras Tapınağı, bölgenin turizm potansiyeline doping etkisi yarattı.

Bu yıl bir milyon ziyaretçi hedeflenen tapınağa, İngiltere, ABD, Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Belçika, Hollanda, Avusturya, İspanya, Finlandiya, Danimarka, İsveç, Kanada, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Malta'dan 100 bini aşkın kişi ziyaret etti.

Ziyaretçiler arasında, büyük elçi, yabancı siyasetçi ve sanatçılarda bulunuyor.

Mithras Tapınağı'nı ortaya çıkaran ekibin başındaki isim Doç. Dr. Aytaç Coşkun, Mithras'ın gizeminin ünlü yazar Dan Brown ve aktör Morgan Freeman'ın da ilgisini çektiğini belirterek, Freeman, "Tanrı'nın Hikâyesi" adlı belgesel serisinin çekimlerini Zerzevan'da yapmak için girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Özellikle Avrupa kentlerinde başta Mithras Tapınağı olmak üzere Zerzevan Kalesi'nin yoğun bir ziyaretçi kitlesinin bulunduğunu her gün onlarca kişinin telefonla bilgi aldığını belirten Coşkun, Dan Brown ve Morgan Freeman'ın da 2020 yılında Mithras Tapınağı'nı ziyaret edeceğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü yazar Dan Brown ve aktör Morgan Freeman Mithras Tapınağı’nı ziyarete geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN