Bencil müzisyenler

Giriş Tarihi: 8.6.2019
Bencil müzisyenler
40'lı yaşlardaki herkesin '80'ler, 90'lardaki şarkılar gibi şarkı artık yapılmıyor!' dediğini duyar gibiyim... Rap furyasının ön planda olduğu şu dönemlerde şöyle bir araştırdım. Çalışma arkadaşım İlker Gezici ile konuşurken bu sorunun müzisyenlerin benciliğinden kaynaklı olduğu görüşüne vardık. 'Sen Ağlama', 'Tükeneceğiz', 'Gülümse', 'Yalnızca Sitem', 'Değer mi?', 'Firuze' ve daha neler neler... Hepsi Onno Tunç, Aysel Gürel ve Sezen Aksu imzalı.

'HER ŞEYİ BEN YAPARIM'
Dostluklarını, aşklarını, sohbetlerini muhteşem eserlere dönüştüren büyük sanatçılar o döneme damga vurup 80'li yıllarda müziğin altın çağını yaşattılar. Onno, Aysel, Sezen'den sonra Melih Kibar, Çiğdem Talu da ortak şarkılarıyla o yıllara damga vurdu. Bu dostluklardan ortaya çıkan eserlerin yanı sıra Kayahan da tek başına söz, müzik ve beste yapıyordu. Ancak şimdilerde müzisyenler bencil ve bireysel davranıyorlar. Ortaya çıkan eserler de Kayahan'ınkiler gibi anlamlı olmuyor. 'Her şeyi ben yaparım' diye düşünüp yola çıkıyorlar. Hal böyle olunca da söz güzel olsa, beste yavan kalıyor ya da müzik. Dolayısıyla sanat, özellikle bir şarkıyı yaparken paylaşımın ne kadar önemli olduğunu gözler önünüe seriyor.

SANATÇILARIN KONSER SAVAŞLARI
Yaz gelince knserden konsere koşturan sanatçılar, er meydanı gibi bütün konser tarihlerini paylaşmaya başladı. Konserlerle sahil beldelerinde boy gösterecek olan sanatçılar ekonomiye de büyük katkı sağlıyorlar. Sesçisi, ışıkçısı, müzisyeni derken birçok kişiye kazanç sağlıyorlar. Aldıkları ücretler göz önüne alınınca Demet Akalın, Sibel Can, Ebru Gündeş, Berkay listede başı çekiyor. Demet Akalın, 31 yaz konseri verecekken, Berkay da hemen hemen haftanın 3 günü sahnede olacak. Sibel Can da 15 yıldır geleneğini bozmadı ve bu yaz da Sueno Otel'de 21 konser verecek. Can, aynı zamanda Kıbrıs ve İstanbul'da da sahneye çıkacak. Aynı otelde 21 konser için anlaşma yapan Ebru Gündeş de birçok şehirde ve Kıbrıs'ta konserler verecek. Bu sanatçıları Derya Uluğ, İrem Derici gibi genç şarkıcılar izleyecek.

KLİPTE ÜNLÜLER GEÇİDİ
Altı yıl aradan sonra müzikseverlerin karşısına çıkan Miya'nın, 'Bu Adam Sana Zor Gelecek' şarkısının video klibi yayınlandı. Bodrum'da çekilen klipte Birce Akalay, Mine Söğüt, Jehan Barbur, Selin Türkoğlu gibi isimler yer aldı. Şarkının video klibi Murat Matthew Erdem imzası taşıyor. Miya'nın arkadaşları klipte oynamak için hiçbir ücret almadı. Klip tek mekanda çekildi. Durum böyle olunca klip için yapılan tek harcama, erkek oyuncunun kafasına geçirilen 5 liralık kese kağıdı olmuş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bencil müzisyenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN