Efsanevi aşkın başlama hikayesi

Dillere destan aşkın kahramanları Hollywood yıldızı ve III’ün 1955’te ’ndaki buluşma hikayesi sergiye dönüştü. Şamdan Plus, serginin detaylarını sayfalarına taşıdı

Giriş Tarihi: 13.7.2019
Efsanevi aşkın başlama hikayesi
1955'te Monako prensi ile Hollywood'un en asil oyuncusu evlendiğinde dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Prens Rainer III ve Grace Kelly, herkesin hayalini kurduğu peri masalını gerçeğe dönüştürmüştü. Bu görkemli aşkın tanışma hikayesi geçtiğimiz günlerde bir sergiye dönüştürüldü. Çiftin ilk tanıştığı yer olan Palais Princier/Prensin Sarayı'nda buluşmaları, aynı yerde tekrar canlandırılıyor.

1 YIL SONRA EVLENDİLER
Bu buluşma, dönemin Paris Match dergisinin yayın yönetmeni Pierre Galante tarafından ayarlanıyor. 8. Cannes Film Festivali'ne Oscar ödüllü bir oyuncu olarak davet edilen Grace Kelly, 6 Mayıs'ta Prens Rainer ile buluşmayı kabul ediyor. İkili, sarayda buluşuyor. O anlar Michel Simon ve Edward Quinn'in fotoğrafları ile ölümsüzleşiyor. Bu kısa ama etkili görüşmenin ardından yaklaşık bir yıl sonra Prens Rainer III ve Grace Kelly dillere destan bir düğünle evleniyor. Kelly'nin trafik kazası sonucu beklenmeyen ölümü ile trajik bir şekilde sona eren aşkın filizlendiği ilk buluşma; Prensin Sarayı'nda 'History of a Meeting' adıyla açılan sergide tarihçi bakış açısıyla gözler önüne seriliyor. O gün Kelly sarayda nasıl ilerlediyse, ziyaretçiler de sergide adeta Kelly'nin ayak izini takip ediyor. Sergide, prens ile buluşup gezdikleri yerler, Kelly'nin o günkü elbisesi, onlara eşlik eden kişilerin demeçleri, buluşmanın fotoğrafları, gazete kupürleri gibi o güne ait her şey yer alıyor.

Sarayda bir araya gelen çiftin buluşması, dönemin habercileri Edward Quinn ve Michel Simon tarafından adım adım fotoğraflandı. Bu fotoğraflar, ilk defa sergide sunuldu.

'Bir Tanışmanın Hikayesi' adlı sergide; Grace Kelly ve Prens Rainer'in sarayda ilk kez bir araya geldikleri anlar, bugüne kadar hiç sergilenmemiş fotoğraflarıyla birlikte anlatılıyor.

Serginin tanıtımına, Prens Rainer III ve Grace Kelly'nin çocukları ve torunları katıldı. Monako Kraliyet Ailesi üyelerinin çok etkilendiği sergi, 15 Ekim'e kadar açık kalacak.

Sergide, o gün Prens Rainer III ve Grace Kelly'ye eşlik eden kişilerin gözlemleri, Kelly'nin özel eşyaları, gazete haberleri, dergi kapakları ve film afişleri de yer alıyor.

6 Mayıs 1955'te Prens Rainer III ve Grace Kelly'nin ilk buluşması için bir program hazırlandı. Prens, güzel oyuncuya sarayı gezdirdi. Kelly, ileride yaşayacağı bu saraya hayran kaldığını ilk o gün dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsanevi aşkın başlama hikayesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN