#KızGibi üzerine…

Nil Karaibrahimgil'e Orkid'in #KızGibi kampanyasının detaylarını sorduk.

Giriş Tarihi: 3.9.2015
#KızGibi üzerine…
Özge Zeki

#KızGibi kampanyası nasıl ortaya çıktı?
"KızGibi" kelimesi hepimizin dilinde ama ne anlama geldiğinin tam da farkında olmadığımız bir kelime. Ben de bir kadın olarak bu kadar negatif bir anlama geldiğini fark etmemiştim. Orkid'in geçen Temmuz ayında başlattığı küresel kampanya, bu ifadenin genç kızlar üzerindeki negatif etkisini gösterirken, genç kızlara da onların durdurulamaz olduğunu ve bir şeyi #KızGibi yapmanın onu en iyi şekilde yapmak olduğunu göstermeyiamaçladı. Bunu Türkiye'deki genç kızlar için de bir özgüven marşı haline dönüştürmek için Orkid'le elele çalıştık. Nasıl Orkid'le 'çocuk da yaparım kariyer de' dediysek, kız gibi de onun gibi; kızlara "güçlü olun, kendiniz olun" dedik. Projeyi ilk duyduğunuzda neler hissettiniz? Kesinlikle içinde olmam gerektiğini düşündüm. Bu kelimenin anlamını pozitifleştirmeye yardımcı olduysam ne mutlu bana. Türkiye'de 14 milyonun üzerinde izlenme sayısıyla #KızGibi klibimiz en çok izlenen videolar arasında yer aldı. En güzeli ise, on binlerce genç kız artık bu kelimeye pozitif bir anlam yüklemek için kendi cümlelerini sosyal medyada kurmaya, birbirlerini desteklemeye başladı. Daha gurur verici ne olabilir ki!

Projeyi ilk duyduğunuzda neler hissettiniz?
Kesinlikle içinde olmam gerektiğini düşündüm. Bu kelimenin anlamını pozitifleştirmeye yardımcı olduysam ne mutlu bana. Türkiye'de 14 milyonun üzerinde izlenme sayısıyla #KızGibi klibimiz en çok izlenen videolar arasında yer aldı. En güzeli ise, on binlerce genç kız artık bu kelimeye pozitif bir anlam yüklemek için kendi cümlelerini sosyal medyada kurmaya, birbirlerini desteklemeye başladı. Daha gurur verici ne olabilir ki!

Bir de şarkı bestelediniz #KızGibi projesi için…
Bir şeyi şarkı yaptığınız zaman dilden dile dolaştığı ve bir melodi onu taşıdığı için inanılmaz bir frekansta insanlara dağılıyor. "Kız Gibi", benim zaten söylemek istediklerimi anlatıyordu. Bana
gelmemiş olsalardı ve internette dolaşan sosyal deney videosunu seyretmiş olsaydım, "Kız Gibi" diye bir şarkı yazmak isteyebilirdim. Çünkü proje bana ilham verdi. "Kız Gibi" şarkısı, bu kelimenin negatif algısını tersine çeviriyor. Kız gibi yapmanın bir şeyi adamakıllı yapmak demek olduğunu anlatıyor. Yüzlerce kadınla bu şarkıyı söyleyerek Dünyanın En Büyük Dijital Kadınlar Korosu'nu oluşturduk. Herkesin aynı şarkıda aynı duyguyla buluşması müthiş bir deneyimdi…

Kızlara ne söylemek istersiniz?
Her şeyi kız gibi güçlü şekilde başarabileceklerine inansınlar. Önlerine muhakkak engeller çıkacaktır ama hiçbir zaman yılmasınlar. Bir şeyi kız gibi yapmanın gurur verici olduğunu göstersinler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
#KızGibi üzerine…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN