Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avustralya'yı 5 adımda tanımaya ne dersiniz?

Ülkemizin konumunu düşününce tam olarak dünyanın bir diğer ucu olarak tarif edebileceğimiz Avustralya'yı tatlı ve acı gerçekleriyle keşfederken, bu büyük kıtanın belki de bugüne kadar hiç duymadığınız özellikleriyle tanışacaksınız.

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Avustralya'yı 5 adımda tanımaya ne dersiniz?
1) TABELALARA DİKKAT
Vahşi doğanın tam da göbeğine gittiğinizi ve her ne kadar Sydney, Melbourne gibi büyük şehirlere doğru yola çıkmış olsanız da, doğanın güzelliklerine kanıp aklınızdan her geçeni her an yapmamanız gerektiğini deyim yerindeyse aklınıza kazımanız gerekiyor. Uyarı tabelalarını ciddiye alın çünkü köpekbalığı, denizanası, dev pitonlar ve timsahlar hayati tehlike taşıyor.

2) VAHŞİ DOĞAYLA İÇ İÇE

Avustralya'da UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilen birçok yer bulunuyor. Cennetten bir köşe gibi, hayal edemeyeceğiniz güzelliklere sahip bu yerlerin başında uzaydan görülebilen ve milyarlarca organizmanın oluşturduğu Büyük Set Resifi geliyor. Avustralya'nın
güneydoğusunda yer alan bir ada olan Tazmanya da bu listede. Çizgi filmlerle şanı yürüyen Tazmanya Canavarı'na denk gelme olasılığınız çok yüksek ve evet, önüne gelen her şeyi ayırt etmeden yemesi ve asabiyetiyle meşhur! Godwana Yağmur Ormanları, tarih öncesi türlerin kalıntılarını taşımasından ötürü koruma altına alınan yerlerden. Yemyeşil bir gökyüzü hayal edin, çünkü kafanızı yukarı doğru kaldırdığınızda dev ağaçların üstünüzü örttüğünü göreceksiniz. Bu ormanda geziler, olası tehlikeleri önlemek adına sadece tek bir patika üzerinden yapılıyor. Yağmur ormanlarının kokusunu içine çekmeniz için ideal.

3) ABORJİNLERİN DİYARI
Kakadu Milli Parkı'nı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Hem 40 bin yıllık arkeolojik kalıntıları hem de doğasıyla ziyaretçilerini büyüleyen parkın ismi ise Aborjin dilinde "papağan" anlamına gelen Gagadju'dan geliyor. Yerli halk
olan Aborjinlerin diyarı olarak kabul edilen Kakadu'da avcı toplayıcı dönemden bugüne uzanan yerlilerin yaşamlarına dair birçok şeye şahit olacaksınız. Ayrıca park yüzlerce çeşit canlıya ve bitkiye de ev sahipliği yapıyor.

4) İKONİK YAPILARIN MERKEZİ

Vahşi doğasıyla dillere destan olan Avustralya'yı daha az maceralı bir seyahatle tanımak istiyorsanız Sidney tam size göre. Yaşam kalitesi bakımından dünya sıralamasında ilk beşte yer alan bu şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Avustralya'nın simgesi haline gelen Sidney Opera Binası, dünyanın en geniş çelik köprüsü olan Harbour Bridge, kanguruları,
koalaları, Tazmanya canavarlarını barındıran Taronga Hayvanat Bahçesi ve Bondi Plajı görülmeye değer yerler arasında yer alıyor.

5) NANE ÖZÜNÜN MUCİZEVİ ETKİSİ
Avustralya'nın zengin bitki örtüsü birçok bakım ürününün de ilham kaynağı. Şampuanları ve saç bakım ürünleriyle ünü dünyaya yayılan Aussie markası, Avustralya'ya özgü nane özleri içeren saç bakım ürünleriyle dikkat çekiyor. "Hayatta saçtan daha önemli şeyler de var. Ama saç, işe başlamak için iyi bir nokta" diyen Aussie'nin 3 Minute Miracle ürünü 3 dakikada mucizevi bakım sağlarken, saçı yumuşatıyor, kolayca şekil almasını sağlıyor ve saça parlaklık kazandırıyor.

ZEYNEP SİPAHi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avustralya'yı 5 adımda tanımaya ne dersiniz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN