Kayısı Üreticisinin Endişeli Bekleyişi Sürüyor

Giriş Tarihi: 22.3.2015 17:38 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 18:02
Kayısı Üreticisinin Endişeli Bekleyişi Sürüyor
2014 yılında Mart ayında yaşanan don vakası nedeniyle ürünlerinin yüzde 95’i yanan lı kayısı üreticileri, yine bugünlerde olası bir don olayı sonrası ürünlerini kaybetmenin korkusunu yaşıyor. Dün başlayan kar yağışı ile birlikte Meteorolojinin hava sıcaklığının eksi 4’e düşeceğini açıklamasıyla kayısı üreticileri kara kara düşünmeye başladı. Bazı kesimlerde kayısı ağaçları çiçek açmadı bu da ürünün korunması adına olumlu bir gelişme olarak gözüküyor.
TARSİM Malatya Bölge Müdürü Bünyamin Kadak, kar yağışı sonrası bugün gün boyu arazide olduğunu belirterek şu ana kadar bir hasarın söz konusu olmadığını söyledi. Havanın eksi 5 dereceye kadar düşeceğinin tahmin edildiğini belirten Kadak, olası bir hasarda ürünlerin 1-2 gün güneş görmesi gerektiğini anlattı. Havanın bulutlu olmasının aslında kayısı için bir avantaj olduğu görüşünde olan Kadak, havanın böylesine yumuşak gitmesi durumunda geçen yıl ki gibi bir kaydın yaşanmayacağını belirtti.
MART VE NİSAN AYI KRİTİK AYLAR
Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek de, TARSİM Bölge Müdürü Kadak ile şu an için bir hasarın olmadığı görüşünde olduğunu söyledi. Aslında kayısı da riskin ambara konuluncaya kadar olduğunu hatırlatan Ziraat Mühendisi Fevzi Çiçek, Mart ve Nisan ayının takvimlerde kayısı için kritik aylar olduğunu hatırlattı. Şu saat itibariyle tespit edilen bir hasarın söz konusu olmadığını belirten Çiçek, fizyolojik olarak beklediklerini söylerken asıl korkularının Meteorolojinin don uyarısı olduğunu bildirdi.
ÖNÜMÜZDEKİ 3-4 GÜN ÖNEMLİ
Malatya’da şuan belli bölgelerde çiçeklenme olduğunu belirten Fevzi Çiçek, bazı bölgelerde pembe tomurcuklanma döneminin olduğunu bu durumunda soğuğa daha dayanıklı olduğunu belirtti. Ancak kayısı da riskin henüz atlatılmadığını vurgulayan Çiçek, kar yağışının kuru soğuğa göre daha olumlu olduğunu ifade etti. Ancak kayısıda bütün kilidin 3-4 günlük süreçte olduğunu belirten Çiçek, karın yerde kalması durumunda oluşacak hava soğukluğunu da takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayısı Üreticisinin Endişeli Bekleyişi Sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN