Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayrak İndirme Protestosunda, Ülkücülerin İfadeleri Alındı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:09 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Bayrak İndirme Protestosunda, Ülkücülerin İfadeleri Alındı
Geçtiğimiz yıl 9 Haziran’da ’da BDP il binasının önünde toplanan ülkücülerin protestosu sonrası aralarında eski ülkü ocakları il başkanının da bulunduğu 4 kişi savcılık tarafından ifadeye çağrıldı.
Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde geçen 8 Haziran günü 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’nda Türk Bayrağı’nın indirilmesi sonrasında Malatya’da da MHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen açıklamada bu olay kınanmıştı. 9 Haziran günü PTT önünde gerçekleştirilen protesto açıklamasından sonra yaklaşık 500 kişilik ülkücü grup Dabakhane Mahallesi’ndeki BDP ve HDP il teşkilatının bulunduğu binaya yürümek istemişti. Çevik Kuvvet Polislerinin araya girmesiyle gerginlik büyümeden önlenmişti.
Bu olaydan sonra ise Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla Malatya Ülkü Ocakları eski Başkanı Göksel Oğuz Tutlu ile Çağlar Barsan, Ali Seydi Avcu ve Yasin Tokgöz, Malatya Emniyet Müdürlüğü’ne ifade verilmeye davet edildi. İfade veren isimler daha sonra Emniyet Müdürlüğü binasından ayrıldı.
Ülkücülerin avukatı Aykut Öcal ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, o tarihte BDP binasının önünde polis kordonu oluşturulduğunu ve olası taşkınlıkları önlemek için polisin ülkücü gruplarla karşı karşıya geldiğini söyledi. Av. Öcal, “Devletin camiamıza karşı sergilemiş olduğu tutum onur kırıcıydı. Bölücü gruplara uygulamadığı tavır ve tutumu bizim dava arkadaşlarımıza karşı uyguladılar. Yakın mesafeden gözlerine biber gazı sıkmaktan tutun yakın mesafeden gaz fişekleri fırlattılar. Tüm bunlar gerçekleşirken BDP bunu izlediler. Bu da ülkemizin duruşu açısından çok manidar ve düşündürücü bir durumdur” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayrak İndirme Protestosunda, Ülkücülerin İfadeleri Alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN