Engellilerden Uyumama Eylemi

Giriş Tarihi: 29.3.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
’da engelliler, 24 saat boyunca uyumama eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalıştılar.
Malatya’da geçtiğimiz hafta feshedilen Malatya Sakatlar Derneği eski şubesinde bir araya gelen bazı engelli dernekleri temsilcileri, dün saat 13.00’den bugün saat 13.00’e kadar uyumayarak tepkilerini dile getirdiler. Burada bir açıklama yapan Ali Haydar Koyun, “Bu güzel ülkenin mağdur edilen, kazanılmış hakları her yeni gün bir bir budanan engelli yurttaşları olarak tüm ülke genelinde bir kez daha alanlardayız. Sokakta, pazarda, kamusal alanda görülmesi istenmeyen engelliler, yaşlılar ve bakıma muhtaç bireyler olarak devlet eliyle haklarımıza yapılan saldırıları haykırmak için alanlardayız” dedi.
Koyun, “Bizler, 171 engelli sivil toplum kuruluşu olarak engellilerin hak kayıplarını ilgilendiren yasaların değişmesi gerektiğine inandığımız için yeni bir yasa tasarısı hazırladık. Halihazırda engelli yurttaşlarımızın birçok farklı alanda sorunlar yaşadığımız hepimizin malumu. Bu sorunların en can acıtan ve değişmesi en acil olanlara el attık. Hazırladığımız kanun tasarısıyla engellilerin ve 65 yaş üzeri ihtiyaçlı kişilerin gelir aldıkları 2022 sayılı yasa ile evde bakım gelirini düzenleyen 2828 sayılı yasanın değişmesi için kanun tasarısı hazırladık. Yasaların değişik metinlerini ve gerekçelerini yazdık. Her iki yasanın da ihtiyaç sahibi bireyin gelirini esas almak yerine aile ve akrabanın gelirini ölçü alması temel insan hakları belgelerine aykırı olup, çok ciddi mağduriyetler yaşattığına özellikle vurgu yaptık” şeklinde konuştu.
Koyun, talepleri yerine getirilmediği takdirde 10-16 Mayıs’ta Türkiye’nin her tarafından Ankara’ya yürüyüş gerçekleştireceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellilerden Uyumama Eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN