Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldız: “Kayısıya MHP Sahip Çıkıyor”

Giriş Tarihi: 5.5.2015 17:08 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 10:06
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili adayları, 7 Haziran genel seçimleri çalışmaları kapsamında Şire Pazarı esnaf ve vatandaşlarını ziyaret ettiler.
MHP Malatya 1’nci sıra Milletvekili adayı Avukat Arif Yıldız ve 2’nci sıra Milletvekili Adayı Hakan Yılmaz, Şire Pazarı ziyareti öncesinde esnaf ve vatandaşlarla birlikte kahvaltı yaptılar. Kahvaltıdan sonra hem Şire Pazarı’ndaki vatandaşları hem de tüm esnafları tek tek gezdiler.
Esnaf ziyaretleri esnasında MHP Malatya Milletvekili Adayı Avukat Arif Yıldız, siyasi partilerin seçim beyannameleri içinde Malatya ile özdeşleşmiş dünyaca ünlü kayısının stratejik ürünler içine gireceğini kaydetti. Milliyetçi Hareket iktidarında kayısının hak ettiği değere kavuşacağını belirten MHP’li Yıldız, “Kayısı, buğday, mısır, pamuk, soya, ayçiçeği, çeltik, fındık, incir, üzüm, zeytin, yerfıstığı ve enerji bitkileri gibi stratejik ürünlerimiz için özel destekleme programları geliştirilecek ve bu ürünlere fiyat garantisi verilecek. Devlet olarak kayısıya taban fiyat uygulayacağız. Taban fiyatını belirlerken, kayısı üreticisinin girdi maliyetleri dikkate alınarak hesaplanacak. Böylelikle kayısı üreticinin elinden yok bahasına kimse alamayacaktır” diye konuştu.
Milliyetçi Hareket iktidarında vadeli işlem borsaları ve ürün borsaları etkinleştirileceklerini belirten Yıldız, lisanslı depo kullanımını da yaygınlaştırılacaklarını söyledi. Hayvancılık desteklerini arttıracaklarını belirten Yıldız, illerin potansiyelleri dikkate alınarak adil ve dengeli bir şekilde verilmesi sağlanacaklarını kaydetti. Yıldız, Ziraat Bankası’nın kredi desteklemelerinde yaşanan ipotek sorununa çözüm getirileceklerini ve üreticiden dosya masrafı ya da başka adlar altında ücret ve komisyon alınması önleneceklerini belirtti.
Milliyetçi Hareket iktidarında özellikle kayısı üreticilerinin borç ve yüksek faiz sarmalının neden olduğu yoksulluk tuzağından kurtarmak amacıyla finansal borçların yeniden yapılandırılması için “Borç Sarmalından Çıkış Projesi” uygulayacaklarını belirten Yıldız, tüm çiftçin birikmiş borçlarında önemli ölçüde azalma sağlayacaklarını ve yeniden aktif üretime katılımı sağlayacaklarını vurguladı. Yıldız, MHP iktidarında çiftçilerin zaruri girdileri olan mazot, gübre ve yem üzerindeki vergileri kaldıracaklarını ve mazotun litresinin 1 lira 75 kuruş olacağı sözünü verdi.
Kayısı Pazarı esnaf ve vatandaşları da özellikle kayısı ürünün stratejik ürünler arasında yer almasıyla birlikte kayısın hak ettiği değere kavuşacağını söylediler. Esnaf ve kayısı üreticileri, kayısın çok olduğu yıllarda maliyetlerin altında kayısıyı sattıklarını, kayısının olmadığı yıllarda ise kayısı ağacına bile bakamadıklarını kaydettiler. Geçen yıl yüzyılın felaketinde hükümetin kayısı üreticilerine hiçbir destek vermediğini belirten esnaf ve kayısı üreticileri, tüm Malatya’nın borç sarmalında olduğunu gerçeğine rağmen hiçbir yetkilinin kapılarını dahi açmadığını belirttiler. AK Partili milletvekillerinin Şire Pazarı’na dahi gelmeye cesaretlerinin olmadığını belirten Şire Pazarı esnafları, iktidar milletvekili ve adaylarının sadece televizyonlarda veya birkaç yandaşı ziyaret ettiklerini ve martavallarla milleti yine avutmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.
MHP’nin Şire Pazarı esnaf ve vatandaş ziyaretlerine MHP Malatya İl Başkanı Mehmet Erdem, MHP Yeşilyurt İlçe Başkanı Mehmet Ali Kaya, Türk Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol ile MHP Malatya İl teşkilatı yönetim kurulu üyeleri de katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız: “Kayısıya MHP Sahip Çıkıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN