Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sulama Kanalları Temizlendi

Giriş Tarihi: 27.5.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 11:00
Sulama Kanalları Temizlendi
Derme sulama kanallarını temizlemek için yaklaşık 45 gündür çalıştıklarını ifade eden Derme Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat, “2015 yılı sulama sezonu başlamadan önce derme sulama kanallarımızın tamamı temizlendi” dedi.
Derme sulama kanallarını temizlemek için 20 kişilik ekiple çalıştıklarını belirten Derme Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat, “Orduzu, Samanköy, Hanımınçiftliği, Eski, Tecde, Karakavak, Barguzu, Yakınca, Yeşilyurt, Gündüzbey, Çerkezyazı, İkizce bölgelerini kapsayan Derme sulama kanallarını temizlemek için 20 kişilik ekiple 45 gündür çalışıyoruz. Kanallardan takriben 124 bin metreküp çöp ve evsel atık çıkartıldı. Toplamda 108 km uzunluğundaki ana kanalları kepçe ile kepçe girmeyen bahçe aralarında bulunan yaklaşık 250 km uzunluğundaki küçük su kanallarını ise insan gücü ile temizliyoruz. Ayrıca kapalı sistemle sulama yapılan bölgelerde ise filtre temizliği yaptık. Kanal temizliği sonrasında çıkartılan çöpleri ise kanal kenarlarında bırakılmıyoruz. Bu çöpleri, kamyon ve traktörlerle çöp alanlarına götürüyoruz” diye konuştu.
Başkan Polat, vatandaşlara da seslendi. Sulama kanalına çöp atılmaması gerektiğine vurgu yapan Abdullah Polat, “Malum Derme Sulama Kanalı meskun mahallerden geçiyor. Bu nedenle vatandaşımız çöplerini gelişigüzel kanala atıyorlar. Vatandaşlardan isteğimiz çöplerini kesinlikle kanallara atmamalarıdır. Özellikle bahçe budama ve bahçe temizliği sonrasında oluşan gazel ve otlar kanala atılıyor. Kanala atılan gazel ve otlar boruları tıkıyor. Hal böyle olunca su taşkınları meydana geliyor. Ayrıca kanala atılan plastik naylon ve pet şişeler su ile birlikte bahçelere gitmekte, bahçelere dağılan plastik eşyalar yıllarca doğada kalıyor. Doğada kalan naylon poşet ve pet şişeler çevreye çok büyük zararlar veriyor. Bu konuda vatandaşlarımızın daha hassas davranmalarını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.
Her yıl periyodik olarak Derme Sulama Kanalı’nın temizliğinin yapıldığını ifade eden Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit ise, Malatya Derme Sulama Birliği Başkanı Abdullah Polat ve çalışanlara teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sulama Kanalları Temizlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN