Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birlik Başkanı Akın, Yaylada Sorunları Dinledi

Giriş Tarihi: 30.7.2015 19:08 Güncelleme Tarihi: 31.7.2015 00:41
ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, birlik teknik heyeti ve bazı gazeteciler ile Arguvan çakmak Cevizlidere Yaylasındaki yol problemi sıkıntısı yaşayan yetiştiricileri dinledi, yeni proje ve destekleri anlattı.
Yaylada yetiştiriciler ile bir araya gelen Birlik Başkanı İhsan Akın, Cevizlidere Yaylasında on binlerce hayvanın otlatıldığını belirterek bölgedeki en acil problemlerden birinin yol sorunu olduğunu dile getirdi. 40-45 kilometrelik yolu 3-4 saatte zorla aşıldığını kaydeden Akın, “Yol problemi ve diğer sorunların acil olarak çözülmesi gerekiyor. İlgili kurumların biran önce bu yaylamıza destek olmaları gerekiyor” dedi.
Yayladaki doğal üretimin arttırabilmesi adına yaylalardaki imkanların arttırılması gerektiğini ifade eden Akın, “Bu anlamda bizim tabi birlik olarak projemiz var ama burada acil olarak çözülmesi gereken bir yol problemi var. Bunun derhal çözülmesi gerekiyor. Bizde üzerimize düşen ne ise bütün kurum ve kuruluşlardan bu desteği isteyerek bu yolun açılmasını talep edeceğiz” diye konuştu.
Yaylada ayrıca sorunlardan birinin de telefonların çekmemesi olduğunu dile getiren Akın, “Buradaki yetiştiricilerimizden rahatsızlanan bir insanın telefonla dahi ambulans çağırabileceği bir imkân yok. Çünkü telefon hiçbir şekilde çekmiyor. Yaylada 30 km’lik alanda her hangi bir(GSM) telefonla çekim alanı yok. En az 2 saat yürüyüp tepeye çıkana kadar. Burada GSM şirketleriyle görüşüp buraya bir ortak verici istasyonu kurulması noktasında da onlarında desteğini isteyeceğiz” dedi.
Akın konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Diğer bir konu olarak da buradaki yetiştiricilerimiz daha önceden yol açılması noktasında bazı kurum ve kuruluşlarımıza yazılı talep ilettiler. Bu dilekçeleri 3 tane muhtarımız onayladı ve ilgili kurumlara verildi. Biz bu konuda Belediyelerimizden, yerel yöneticilerden ilgi bekliyoruz. Burada ki problemin bir an önce özellikle yol probleminin çözülmesi noktasında çünkü üretimin artırılabilmesi noktasında Devletimiz, Bakanlığımız gerçekten önemli destekler veriyor. Ama yerel yöneticilerinde bazı konularda destek olmasını buradan talep ediyoruz. Yetiştiricilerimizin farklı sorunları olanlar var sıkıntıları olanlar var ama buradaki yetiştiricilerimizin iki tane önemli problemini çözme noktasında da inşallah biz kendilerine yardımcı olmaya çalışacağız.”
Çakmak Cevizlidere Yaylası yetiştiricilerinden Hacı Mol, Şevki Koçdağ, Şahin Parlatıcı da sırayla söz alarak sorunlarını dile getirdiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birlik Başkanı Akın, Yaylada Sorunları Dinledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN