Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Açıkdil, “Saat Ve Çan Hala Kayıp”

Giriş Tarihi: 20.2.2015 18:28
Açıkdil, “Saat Ve Çan Hala Kayıp”
Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Ulucami’nin yanında bulunan tarihi saat kulesinin saatinin çalınması hakkında basında yer alan haberlerle ilgili açıklama yaptı. Emniyet Müdürlüğü ekiplerince bulunan materyallerde yanlış anlaşılma söz konusu olduğunu söyleyen Açıkdil, “Emniyet Müdürlüğü’nün bulup da bize teslim ettiği materyal, kulenin üst katında mekanizmanın monte edildiği sac tabla. Saat ve çan ile ilgili herhangi bir bulunma ve teslim edilmesi söz konusu değil” diye konuştu.
Ulucami’nin yanında yer alan tarihi saat kulesinin saatinin çalınması ile ilgili basında yer alan haberlerin ardından Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil açıklama yaptı. Tarihi saat kulesinde zamanı gösteren, akrep ve yelkovanı olan bir saatin olmadığını söyleyen Açıkdil, yaşanan hırsızlık olayında orijinaline uygun olarak yaptırılan ve saat başı çanın çalmasını sağlayan mekanizma ile çanın çalındığını dile getirdi. Basında çıkan haberlerde Emniyet Müdürlüğü’nün çalınan saatle ilgili bulduğu materyallerde yanlış anlaşılma olduğunu ifade eden Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, “Burasının adı her ne kadar saat kulesi olsa da zamanı gösteren bir saat yok. Yani akrebi yelkovanı olan duvara asılı bir saat yok. Ancak saat başı çalan ve saat başı çalmayı sağlayan bir mekanizma ile çan var. Bu mekanizma saat başı geldiğinde çana vurarak saati bildiriyor. Yani akrepli yelkovanlı bir saat yok. Biz bunu kulenin içerisinde vinçle monte ettik ve çanın yanına koyduk. Ağır bir mekanizma olduğu için de güç şartlarla kule içerisine monte edebildik. Yani bunun hemen 5 dakikada çalınıp götürülmesi çok zor bir iş. Vinçle monte edilmiş bir saati yarım saatte çalmanız imkansız. Demek ki orada biraz zaman alacak şekilde bir çalışma yapılmış” dedi.
İNGİLTERE’DEN GETİRTİLDİ
Saat mekanizması ve çanın değeri hakkında bilgiler veren Açıkdil, “Bu saatin olduğu mekanizma orijinaline uygun olarak yeniden yapıldı. Mekanizmanın yanına da 1908 yılında İngiltere’den getirtilen çan yerine kondu ve tekrardan kullanılmaya başlandı. Alman malı olan bu çan, 1800’lü yıllarda bu çanları yapan bir firmanın üretimi. Çan üretiminden sonra İngiltere’ye gitmiş. İngiltere’den de getirtilerek yerine monte edilmiş. Mekanizma bir daha yapılabilir. Ancak çan çok önemli bir çan ve tarihi olan bir çan. Çanla beraber mekanizma da çalınmış. Emniyet Müdürlüğü’nün bulup da bize teslim ettiği materyal, kulenin üst katında mekanizmanın monte edildiği sac tabla. Demir bir sac. Ayrıca pencere parmaklıkları ve kapıdaki demirler de sökülmüş. Bunlar çalınırken çocuklar orada yakalanmış ve yakalayıp saati bulduk ve görevlilere teslim ettik deniyor. Saat ve çan ile ilgili herhangi bir bulunma ve teslim edilme söz konusu değil. Araştırılması ve bunun nerelere satılabilir nerelerde kullanılabilir bunların takip edilmesi lazım. Bunun takipçisi olacağız” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açıkdil, “Saat Ve Çan Hala Kayıp”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN