Genel Sekreter Memiş’ten Suya Yüzde 50 İndirim Çağrısı

Giriş Tarihi: 4.3.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 4.3.2015 16:41
Genel Sekreter Memiş’ten Suya Yüzde 50 İndirim Çağrısı
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, meclis toplantısında AK Parti grubunun katı atık bedeli alınmasıyla ilgili önerisinin ardından Manisalıları mağdur etmemek için suda yüzde 50 indirim yapmak amacıyla MASKİ Genel Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırdı.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlediği basın toplantısında Manisalıları en çok ilgilendiren su konusunda önemli açıklamalar yapan Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş, su konusunda AK Parti grubunun yaptığı açıklamaları hayretle izlediğini ifade etti. Memiş, “Ben sataşma değil durum tespiti yapıyorum. Sayın Mehmet Çerçi, Ömer Faruk Çelik ve Zülfikar Gürcan’ın açıklamaları oldu. Hayretle izledim. Mehmet Çerçi bu mecliste çoğunluk bizde kararı biz veririz demişti. Eğer öyleyse suda zam kararını kimin verdiği ortadadır. Şimdi tutup söylem bu iken su idaresi Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir idare su zammını orası yapmıştır demek ne derece doğrudur. İdarenin fiyatları daha yüksekti biz onu aşağıya çektik diyor. Hani bunun kararını veren büyükşehirdi siz karışmıyordunuz nasıl aşağı çektiniz?” diye sordu.
‘SADECE 5 BELEDİYEDEN TARİFE GELDİ’
Evsel katı atık tarifeleriyle ilgili yaşanan tartışmalarda asıl amaçlarının hukuki altyapı oluşturmak olduğunu dile getiren Memiş, bu bedeli almak için abonelerle sözleşme yapılması gerektiğini ama ilçe belediyelerinin bu tarifeleri düzenlemek için herhangi bir girişim yapmadıklarını duyurdu. Sadece 5 belediyeden tarife geldiğini ifade eden Memiş, “Katı atıkla ilgili bu zam değil ne kadar kullanırsa kullansın 1 lira alacağız diyor. Öteki de 2 lira diyor. Evsel katı atıkla ilgili olarak hane başına 5 lira yazıyor. Bu su faturası üzerinden alınacağı için vatandaş suya zam yaptınız diyecek. Bunun uygulaması 2015 sonuna kadar ertelendi. O zaman bakanlığa da laf söylemeleri gerekir” dedi.
MASKİ’YE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞRISI
Basın toplantısında müjde veren Genel Sekreter Memiş, MASKİ Genel Kurulunu olağanüstü toplantıya çağıracaklarını duyurdu. Genel Sekreter Memiş, “Su faturalarında şişkinlik olduğu söyleniyor. İdare olarak bunu tespit ettik. İdarede hukukunun temel ilkesi işlemlerde hata görülürse o hatadan dönebilirler. Hukuka saygılı idare olarak belediyemizin bundan kaçması mümkün değil. Su tasarrufunu sağlamak amacıyla kademelerinde yapıldı. Belediye başkanımızla yaptığımız değerlendirmede tekrar gözden geçirilmesi kanaatine vardık. Önümüzdeki Salı 10 Mart’ta yapılacak meclisin arkasından yada önünden MASKİ genel kurulunu ticarethanelere ilişkin su tariflerini görüşmek üzere toplantıya çağıracak. Önerimiz 0-50 metreküp 4,5 lira, 50 metreküp 6 lira önerimizdir. -10 metreküpe kadar 4, 5, 10 metreküp 20 metreküp arası 5 buçuk, 20 metreküp 30 metreküp arası 6 buçuk, 30 metreküpten itibaren 10 liraydı. Getirdiğimiz öneri yüzde 50 civarında bir indirim sağlayacak” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genel Sekreter Memiş’ten Suya Yüzde 50 İndirim Çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN