Vali Bektaş: “Sorunlar İçimizde Kalmasın Hep Dillendirelim”

Giriş Tarihi: 9.3.2015 18:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Vali Bektaş: “Sorunlar İçimizde Kalmasın Hep Dillendirelim”
Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan ve yönetim kurulu üyeleri Valisi Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti.
Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı Bedriye Pehlivan, Vali Bektaş’a kendilerini kabul ettiği için teşekkür ederek Yunusemre’de 89 mahalle muhtarının görev yaptığını söyledi. Pehlivan, muhtarlar olarak ücretsiz ulaşım kartı için Büyükşehir Belediyesine başvuru yaptıklarını belirterek, halk otobüslerinde 65 yaş üstü kartlar basıldığı zaman ‘ücretsiz kart’ sesli ikazının yaşlıları rencide ettiğini, bunun düzeltilmesi için her toplantıda dile getirmek istediklerini ifade etti. Pehlivan, “Muhtarlar olarak bu anlamda çok şikayet alıyoruz. Buna gerek olmadığına inanıyoruz. Biliyorsunuz garaj yeri değiştirildi, halkın ulaşımında maddi olarak ciddi sıkıntılar var. Öğrencilerin ulaşım sıkıntıları var, garajda iniyorlar otobüse biniyorlar, bu bütçelerine uygun olmuyor, ayrıca öğrencilerimiz zamanla da yarışıyorlar. Sayın Valim bu konularda sizden destek bekliyoruz” dedi.
Vali Erdoğan Bektaş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Aşağı yukarı seçimin üzerinden bir yıl geçti. Hepinizi yeni görevlerinizde kutluyorum, başarılar diliyorum. Eski şartlarla yeni şartlar çok farklı. Artık belediyelerle işbirliği dönemi yaşamak durumundayız. Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları merkez ilçe hudutlarıyla sınırlı iken şimdi tüm il hudutlarıyla sınırlı. Büyükşehir belediyelerin gelirleri de görevleri de ciddi anlamda arttırıldı. Doğrusu ne vatandaşımız, ne biz, ne de belediyeler bu işin tam farkında değil, yavaş yavaş bu farkındalık oluşacak. Hepimize bu anlamda görev düşüyor ve belediyelerin yeni pozisyona kendilerini uyarlaması lazım. İlçe belediyeleri de eskiye göre az alandan sorumlu hale geldiler. Valilik ve kaymakamlıklar neredeyse tamamen bir denetleme misyonuna doğru çekilmiş durumdalar. Bu geçiş sürecinde bir kısım sorunların çıkmasını bekliyorduk, nitekim çıktı. Bunlardan düzeltilen ve daha düzeltilemeyen şeyler var. Vatandaş da olan biteni izliyor, herkese notunu veriyor. Yarın da notunu nasıl verdiğini seçim sandıklarını açtığımızda göreceğiz. Kim ne not aldı ortaya çıkacak. Biz de belediyelerimizle konuşuyoruz. Tabii ki kolay değil. Belediyemizin sorumluluk alanı ve sorumlu olduğu konular belki de 10 katı büyüdü ve ona uygun yapılanması gerekiyor. Yapılanıyorlar da. Yeni kurumlar oluşturdular, atamalarını yaptılar, şantiyelerini kuruyorlar, çalışıyorlar. Bir kış geçirdik, kış biraz daha ağır geçti. Sizler epey sıkıntıları yaşadınız, bizler de biliyoruz. Bizimle alakalı tarafları da var. Belediye ile alakalı kısımları daha fazla, çünkü daha çok belediyelerin sorumluluğuna giren hususlar. Bizi elektrik çok yordu, oradaki özelleştirmeden kaynaklanan kısımları olduğu gibi, asıl alt yapının yetersiz olmasından kaynaklanan sorunlar oldu. Bizler işin kolayına kaçarak, özel şirkete kabahat bulmaya bakıyoruz, bu çok doğru değil. O şirket ne kadar çok elektrik satarsa o kadar çok kazanacak. Elektrik kesintisi onların karına değil, onlarında zararına. Ama elektrik kesintisinin kaynaklandığı alt yapıyı yenilemek, geliştirmek de onların elinde değil, onlara verilen ödeneklerle sınırlı çalışıyorlar” diye konuştu.
Vali Bektaş, enerji konusunda her zaman şikayetlerin, sıkıntıların dile getirilmesini söylediğini ancak bunun suç işlemek olarak anlaşılmaması gerektiğini söyledi. Vali Bektaş, “Önümüzde bir genel seçim var. Önümüze her siyasi grubun elemanı gelecek, sizden yetki isteyecek, sizin sorunlarınızı dinleyecek, sizler de anlatacaksınız. Herkes kendine göre bir çözüm bulacak, ona göre oy alacaklar ve gelecek dönem iş başına gelecekler. Sorunlar içimizde kalmasın, hep dillendirelim. Yazılı, sözlü medyayı kullanarak da sorunlarımızı dillendirelim” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Bektaş: “Sorunlar İçimizde Kalmasın Hep Dillendirelim”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN