Elleriyle Şifa Dağıtacaklar

Giriş Tarihi: 24.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 14:58
Elleriyle Şifa Dağıtacaklar
475. kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mesir Macunu Festivalinde saçımı yapılacak 6 ton şifalı mesir macunu, kadınlar tarafından makine kullanılmadan elle yapılıyor.
UNESCO’nun Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi’nde bulunan 475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamında 6 ton mesir macunu Sultan Camisinin kubbe ve minarelerinden saçılacak. 26 Nisan’da gerçekleştirilecek geleneksel saçım töreni öncesi Manisa’yı Mesir’i Tanıtma Derneği imalathanesinde mesir macunu karılmasının ardından paketleniyor. 20 kadın tarafından makine kullanılmadan elle yapılan mesir macunu, festivalin son günü halka saçılacak.
Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Genel Sekreteri Özdem Erdem yaptığı açıklamada, “Bu sene 21-26 Nisan tarihlerinde 475.’si düzenlenecek olan Manisa Mesir Macunu Fastivali ile ilgili tüm hazırlıklarımız başladı. Manisa’yı Mesir’i Tanıtma Derneği’nin hazırlamış olduğu 6 ton mesir macunu 26 Nisan Pazar günü Sultan Camisi kubbelerinden halkımıza saçılacaktır. Tüm halkımız festivale davetlidir” diye konuştu.
Mesir macununun hazırlanışı için 20 kadının çalıştığını belirten Özdem Erdem, “Mesir macunları hanımların elinden çıkıyor. Belirli oranda miktarlarla şeker ve suyumuz kaynadıktan sonra 24 saat macunumuz dinlenmeye alınıyor. Sonra dinlenen ürün ağda kıvamında geldikten sonra 41 çeşit baharatın hazır bulunduğu baharatla birlikte macun buluşuyor. Kesim aşamasını da hanımlarımız yapıyor. Sonra mesir macunları paketleniyor” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elleriyle Şifa Dağıtacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN