Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehirin Hedefi: ‘Hayvan Dostu Belediye’

Giriş Tarihi: 31.3.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 20:37
Büyükşehirin Hedefi: ‘Hayvan Dostu Belediye’
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, hayvan dostu belediyecilik anlayışıyla kentte yeni bakımevleri kazandırmak için harekete geçtiklerini açıkladı.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Erbirliler ve dernek üyeleri ile bir araya geldi. Ziyarette Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Serpil Aykurt da hazır bulundu. Dernek Başkanı Erbirliler, Büyükşehir Genel Sekreteri Memiş’e hayırlı olsun ziyaretinde bulunduklarını ifade etti. Dernek üyelerini tanıtan Erbirliler, hayvanların yaşamın bir parçası olduğunu belirterek, hayvanlar konusunda yaşanan sorunları hep birlikte çözmek istediklerini dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Memiş, ziyaretlerinden dolayı hayvanseverlere teşekkür edip, hayvanların toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çekti.
Memiş, “Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuya yaklaştığımız duyarlılığın farkında olunmadığını ya da duyuramadığımızı düşünüyorum. Ama Manisa Belediyesi 30 Mart 2014 tarihinden itibaren Manisa Büyükşehir Belediyesi oldu. Tüm mülki sınırlara hizmet üreten bir noktaya geldi. Bunun getirdiği zorluklar var. 300 bin civarında bir nüfusa hitap eden, hayvan barınağı dahil tüm hizmetlerini yapan bir belediye şimdi 1 milyon 400 bine yaklaşan bir nüfusa hizmet eder noktaya geldi. Bunun getirdiği sonuçlar var. Bizim alanın hepsine hitap edeceğimiz için kanun gereği yapmamız gereken hizmetler var. Bunun yapılanmasını oluşturmak zorundayız. Diğer hizmetlerimizin de taşrada, ilçelerde en uzak mahalleye ulaşmasını sağlayacak organizasyon yapısını kurmak zorundayız” şeklinde konuştu.
HAYVANLAR TÜM BELEDİYELERİN SORUMLULUĞUNDA
Memiş, 17 ilçede bir yapılanma içerisinde olduklarını belirterek, “Daha öncesinde barınakları bulanan ya da hiç barınağı olmayan ilçelerimiz de var. Büyükşehir belediyesi hayvanlar için hizmet yapmaktan kaçmıyor. Biz şunu savunuyoruz. Sadece bir kurumun bir belediyenin değil, toplumun tüm dinamiklerinin, tüm belediyelerin bu konuyla ilgilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kanun ortadadır, il bütününe hitap eden barınakların yapılması görevin, gerektiğinde sokak hayvanlarının toplatılması ve onların rehabilitasyonun sağlanması noktasında büyükşehrin görevi var, bunu yok sayamaz. Bu görev aynı zamanda ilçe belediyelerinin de görevidir. Mücadelemizi bu noktada sürdürüyoruz” dedi.
BÜYÜKŞEHİR BARINAKLAR İÇİN YER ARIYOR
İlçelerde durum değerlendirmesi yaptıklarını açıklayan Genel Sekreter Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatıyla yeni hayvan bakım evlerinin yapılacağını ifade etti. Memiş, “Biz şuan itibariyle mevcut barınağı olan ilçelerdeki durumunu tasnif ettik. Çok iyi durumda olan yada olmayanları. Bu konuda Sağlık Daire Başkanlığımız gerekli çalışmaları yapıyorlar. Ama bunun haricinde Büyükşehir Belediye başkanımızın talimatlarıyla il düzeyinde barınak yapılabilecek alanların tespiti yapmaya çalışıyoruz. Bu çok kolay değil. Yönetmeliğini şartlarını taşıyan, vicdanı olarak rahatsız olmayacağınız alanları bulmak zorundasınız. Bulduğunuz bu alanlarda çalışmalar yapacaksınız. Bununla ilgili proje çalışmaları da yapıldı. Bizim için şuanda en sıkıntılı nokta barınak bulabileceğimiz alanların tespitidir. Arsayı, alanı bulmalıyız. Alanı bulduğumuz zaman barınağı kurmamamız hiç de zor değil. Belki birkaç haftalık bir iş. Biraz daha modüler olarak şekilde organize ediyoruz. Sizlerin yer tespiti varsa tekliflerinizi bekliyoruz” diye konuştu.
‘ÖRNEK BELEDİYE OLACAĞIZ’
Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin hayvan dostu bir belediye olduğunu dile getiren Memiş, bu konuda iddialı olduklarını dile getirdi. Memiş, “Bizim bu konuda bir iddiamız var. Belediye başkanımız da bu duyarlılıkta. İnşallah bir bu konuda örnek bir belediye olacağız. Biz alanı, yerleri bulduğumuz zaman en kısa sürede bu yerleri yaparız. Biz sizlerin de duyarlılığını göz önüne alarak, bizimle duyarlılıklarımız var. Hayvanı sevmeyen insanı sevemez. Biz konuya böyle bakıyoruz. Bu vicdanı sorumlulukla hareket ettiğimiz sürece en kalıcı çözümlere ulaşacağız” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehirin Hedefi: ‘Hayvan Dostu Belediye’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN