Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soma Davasında Tutuksuz Sanıkların Savunmaları Devam Ediyor

Giriş Tarihi: 20.4.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 20.4.2015 16:31
Soma davasında savunma yapan Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Ege Linyit İşletmesi Müessesesi Eynez Yeraltı Kontrol Şube Müdürlüğü’nde görevli tutuksuz sanıklar, yaptıkları sözleşme gereği kömürün kalitesine bakarak teslim aldıklarını, sözleşmede iş güvenliği sorumluluğu yüklenmediğini kaydetti.
’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden kazasının ardından görülen Soma davasında Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Ege Linyit İşletmesi Müessesesi Eynez Yeraltı Kontrol Şube Müdürlüğü’nde görevli tutuksuz sanıklardan başmühendis ve mühendisler savunma yaptı. Duruşmada savunma yapan başmühendis Adem Ormanoğlu ve mühendisler Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Efkan Kurt, Mehmet Bayri ve Sertan Günay, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ile aralarında imzalanan sözleşmede iş güvenliği sorumlulukları bulunmadığını belirtti.
“İŞ GÜVENLİĞİ SORUMLULUĞUMUZ YOK”
Savunma yapan başmühendis Adem Ormanoğlu, hizmet alım ihalesi sözleşmesi gereğince kömürü teslim almakla görevli olduklarını belirterek "Üretilen kömürün sözleşmede belirtilen şekilde olup olmadığını denetleyip teslim alıyorduk. Konuyla uzaktan yakından ilgimiz yok. MİGEM ile elemanı değiliz. Yetkimiz yok. Teknik şartnamede iş güvenliği ile ilgili bir şey yok. Bilirkişi, doğrudan sorumluluk yok derken sonradan nasıl dolaylı olarak sorumluluk yüklemiş anlamadım. Biz işin kömür rezervini değerlendirme boyutundayız” dedi. Ormanoğlu’nun arkasından savunma yapan Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Efkan Kurt, Mehmet Bayri ve Sertan Günay da, iş güvenliği ile ilgili sorumlulukları olmadığını, kömürlerin kalitesine bakıp teslim almakla yükümlü olduklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soma Davasında Tutuksuz Sanıkların Savunmaları Devam Ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN