Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı

Giriş Tarihi: 13.5.2015 18:58 Güncelleme Tarihi: 14.5.2015 00:47
Manisa Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı
Büyükşehir Belediyesi, Mayıs ay�� meclis toplantısını gerçekleştirdi.
Kültür Merkezi Meclis salonunda yapılan toplantıda, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Hafsa Sultan Mahallesi’nde iki adada yapmayı planladığı kentsel yenileme projesi görüşüldü.AK Parti grubunun önerisi üzerine projede Yunusemre Belediyesi teknik ekipleri ve büyükşehir ekipleri birlikte çalışacak. Haziran ayında karara bağlanması beklenen projede birlikte bilgilendirme toplantıları yapılacak.
Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 4-5 aydır projenin komisyonlarda olduğunu ifade etti. Bu süre içinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını aktaran Başkan Ergün, “Geçen ay içinde ilgili imar komisyonu ilgili meclis üyeleri, o bölgedeki vatandaşlarımızla bu toplantılar yapıldı. İki üç haftadır orada bulunan vatandaşlarla görüşmeler yapılıyor. Şuanda bu bölgedeki 180 parsel üzerinden bir rakam verebilirim. Yüzde 55 oranında şuanda ön kabul protokolü imzalanmıştır. 100 protokolün imzası atıldı. Bir iki haftada içinde bu sayı 150’lere gelecektir. Çoğunluk vatandaş nezdinde yüzde 55’tir. Belki pazartesiye kadar bu sayı yukarıya çıkacaktır. Büyükşehir belediyesinin yapmayı planladığı kentsel dönüşüm projesi meclisin iradesi geçerlidir. İmar komisyonun ara komisyonuna sevkini ve tekrar görüşülmesini talep ediyorum” dedi.
30 YILDIR BURAYA KİMSE EL ATMAMIŞ
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, burada 180 parsel olduğunu belirterek, şuanda 100 hak sahibi ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Başkan Ergün, “Burası 30 senedir problemli kimse çözmemiş el atmamış. Siyasi olarak geri atılmış. Yıllarca ıslah binalar yapılmış. Geçen dönem uygulama getirdik. AK Parti çoğunluğu ile ret edildi. Şimdi ikinci bir çalışma yapıldı. Vatandaşa alternatif sunuldu. Vatandaş rıza vermediği sürece bir kişiyle anlaşmazsan gene olmuyor. Ondan sonraki safhada yine ortak karar vermeliyiz. Sizin bu yerle ilgili düşünceniz öneriniz nedir. Açık konuşun. Başka alternatif sunuyor musunuz?” diye konuştu.
AK PARTİ GRUBU PROJE HAKKINDAKİ GÖRÜŞÜNÜ AÇIKLADI
Başkan Ergün’ün açıklamalarının ardından AK Parti Grup Başkanı Zülfikar Gürcan ve Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi de görüş bildirdi. Çerçi, buradaki yeni bir yapılaşma projesinin yapıldığını belirterek, projede bazı şeylere karşı olduklarını dile getirdi. Büyük bir kentsel dönüşüm projesi başlatmak istediklerini ve Cumhurbaşkanı’nın masasında olduğunu aktaran Çerçi, vatandaş hangi projeyi istiyorsa onun yanında olacaklarını açıkladı.
“YAMA YAPA YAPA MANİSA’YI BÜYÜTÜYORUZ”
MHP Grup Başkan Vekil Mehmet Güzgülü de, Manisa’da uzun yıllar boyunca imar çalışması yapılmadığını belirterek, “imar yapmak her belediye başkanına nasip olmuyor. 1989 yılında bir plan yapılmış. Ertuğrul Dayıoğlu belediye başkanıyken bir plan yapmış. Onun arkasında takıldık. Yama yapa yapa Manisa’yı büyütüyoruz. Acaba Hafsa Sultan’da iki model yapsak insanlar görse beğense dedik. Bunların içeriği zaten komisyon üyelerince incelenecek” şeklinde konuştu.
VATANDAŞ PROJEYİ İSTİYOR
Meclis toplantısında Hafsa Sultan’da yapılacak projeye vatandaşlardan da destek geldi. Necmiye Erten isimli vatandaş, "Bu proje için size teşekkür etmek istiyoruz. Türkiye’de kentsel dönüşüm yanlış anlaşılıyor. Eskileri yıkıp yenileri yapmak kentsel dönüşüm deniyor. Oysa siz çağdaş bir kent yapıyorsunuz. Belediyeler hizmet yapma yeridir. Yıllandır buraların yapılmasını bekliyorum. Gelip Manisa’da evimde oturmak istiyorum. Bu yasa kamulaştırma ağırlıklıdır. Vatandaşların rızasına bakılmaz. Biz bu projenin hayata geçmesini istiyoruz" diye kaydetti.
Hafsa Sultan Kentsel Yenileme projesinde uzlaşmaya varılmasının ardından konu oy birliğiyle imar komisyonuna gönderildi.
17 İLÇEYE EK GELİR GELİYOR
Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclisinde Saruhan Otel’in önündeki arazinin satışıyla ilgili meclis üyelerine bilgiler verdi. Başkan Ergün, arsanın satış işlemlerinin başladığını ifade ederek, “Önümüzdeki bir iki ay içerisinde arsanın satışı yapılıp, elde edilecek gelirin yüzde 55’i 17 ilçeye paylaştırılacak” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manisa Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN