Banka Çalışanı, Soma Şehitlerinin Hesabını Boşaltıp Ortadan Kayboldu

Giriş Tarihi: 27.5.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 14:32
’nın Soma ilçesinde, ’bu kadarı da vicdansızlık’ dedirten bir olay meydana geldi.
Soma faciasında eşini kaybeden maden şehidinin eşi, bir banka çalışanı tarafından 200 bin TL’ye yakın parası dolandırıldı. Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, banka çalışanının olay sonrası müfettişler tarafından yapılan araştırmalar sonrasında üçü şehit madenci ailesi olmak üzere 20’ye yakın banka müşterisinin iyi niyetlerinin suistimal edilerek bir milyon TL üzerinde dolandırıldığını ve banka çalışanı M.S’nin de ortadan kaybolduğunu ve arandığını açıkladı.
"O PARA ÇOCUKLARIMIN GELECEĞİYDİ"
Soma’da maden faciasında eşi Ali Gül’ü kaybeden biri kız iki çocuk annesi Meryem Gül, 200 bin TL’ye yakın parasının bankadan yok olduğunu kaydederek o paranın çocuklarının geleceği olduğunu belirtti.
15-16 Ağustos tarihinde oğlunu sünnet ettirmeye hazırlandığı an bu olayın başına geldiğini aktaran Meryem Gül, şöyle konuştu: "Ben bu zamana kadar banka yüzü görmedim. Banka işlerimizi eşim hallederdi. Soma’da meydana gelen maden faciasının ardından düzenlenen yardım kampanyasında AFAD yoluyla hesabıma aktarılan para ve sigortadan aldığı yaklaşık 200 bin TL parayı tek bir bankaya toplamak istedim ve o bankaya yatırdık. 2-3 ay önce bir olay duydum. Paramı sormak için o bankaya gittim. Bana paramın kalmadığını söylediler. Bankadan para yok oldu dediler. 2-3 aydan bu yana da senin paranı ödeyeceğiz diyerek oyaladılar. 30 bin TL eşimin sigorta parası var onu oraya yatırmıştım. Öbürü AFAD’tan geleni de oraya yatırmıştım. Hepsi 200 bin TL civarındaydı. O parayla ev alacaktım, çocuklarımın geleceği için bir yatırım yapacaktım onları okutacaktım. Moralim çok bozuk. Gidip bankaya soramadım bile. Şu an eşimden kalan maaşla kaldım. Mağdur kaldım. Yardımlarınızı bekliyorum."
"BANKA ÇALIŞANI HAKKINDA ARAMA KARARI ÇIKTI"
Konuya ilişkin açıklama yapan Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı ise olayla ilgili soruşturmanın 2-3 aydır devam ettiğini vurgulayarak, "Olayla ilgili müfettişler tarafından incelemeler sürüyor, rapor hazırlanmak üzere. Bazı ailelerimizin mağduriyetleri olmuş ama banka tarafından mağduriyetler giderilecek. Savcılık olaya el koymuş durumda. Adli soruşturma sürüyor, şu an banka müfettişlerinden rapor bekleniyor. O banka memuru hakkında arama kararı çıktı. Tutuklamaya da sevk edilmiş. Rapor, adli makamlara intikal ettiğinde soruşturma rapor doğrultusunda devam edecek" dedi.
"BÜTÜN MAĞDURİYETLERİ BANKA KARŞILAYACAK"
Müfettişler tarafından tutulan raporun ellerine geçmediği için toplam para ve dolandırılan ailelerle ilgili net bir sayı olmadığını kaydeden Kaymakam Atçı, "Net bir bilgi yok ama başka mağdur olan madenci yakını ve normal vatandaşlardan da aileler var. Ama telaşa gerek yok, bütün mağduriyetler faizleriyle birlikte banka tarafından giderilecek. Dolandırılan 3’ü şehit madenci yakını 15-20 civarında kişi var. Miktar olarak 1 milyon TL üzerinde olabilir. Dolandırıcılık yapan şahıs genelde onunla iş yapan, tanıdığı, itimat eden kişileri dolandırdığı yönünde bilgi var. Hesaplarda bazı yanlış havaleler yapılmış. Bu şahıs, bu kişiler tarafından sevilen, itimat telkin edilen bir memurmuş müşteriler tarafından. Rapor bugünlerde gelecek. Rapor doğrultusunda hem zarar karşılanacak hem de adli soruşturma devam edecek. Zaten o kişinin de banka ile ilişiği kesilmiş durumda. Şu an aranıyor" dedi.
Müşterilerini dolandırdığı iddia edilen şahsın eşinin de Güneydoğu Bölgesine bir yere öğretmen olarak atandığını duyduğunu kaydeden Kaymakam Atçı, "Muhtemelen o taraflara gitmiş olabilir. Araması çıktığı için kolluk güçleri onu gördüğü yerde adli makamların kararını yerine getireceklerdir."
"OLAYI BİR MÜŞTERİ FARK ETMİŞ"
Yaklaşık 3 ay önce meydana gelen dolandırıcılık olayının bir müşterinin yanlışlığı tespit etmesiyle ortaya çıktığını kaydeden Kaymakam Atçı, yetkililere de bu konu gidince hemen müfettiş çağrılıp olaya müdahale ediliyor. Birkaç senedir devam eden bir olay. İtima da dayalı bir durum söz konusu olduğu için kişiler itimat etmiş arkasını sormamışlar. Sınırlı sayıdaki müşterilere yönelik yapılmış bir durum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banka Çalışanı, Soma Şehitlerinin Hesabını Boşaltıp Ortadan Kayboldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN