Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abf Heyeti ’de

Giriş Tarihi: 30.3.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 17:24
Abf Heyeti Mardin’de
İsveç’te Demokrat Parti’nin bir parçası olan ABF Södertalje Başkanı Adnan Can ve beraberindekiler, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Zirek’i ziyaret etti.
10 kişiden oluşan heyetin kendilerini tanıttıktan sonra eşbaşkanlık sistemine ilişkin sormuş olduğu soruya cevap veren Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hafize Aymelek, Türkiye’de DBP olarak eşbaşkanlık istemini uyguladıklarını söyledi. Aymelek, "Tabi ki şuan eş başkanlık sistemi resmi olarak devlet hukukunda olmasa bile bizler kendi iç işleyişimiz de bunu uygulamaktayız. DBP belediyeleri olarak 103 tane belediyemiz var bununla birlikte 206 tane eş başkanımız vardır" dedi.
Heyet, Aymelek’in konuşmasının ardından belediyenin yoksullara ilişkin bir çalışmasının olup olmadığına ilişkin soru yöneltti. Büyükşehir Genel Sekreteri Ahmet Zirek ise, konuya ilişkin belediye olarak Sosyal Hizmet Daire Başkanlığı adı altında başkanlık kurduklarını belirterek, "Böylece yoksul yurttaşlara gıda ve giyim yardımında bulunduğumuz gibi aynı zamanda bazı öğrencilere de eğitim konusunda yardımcı olmaktayız. Tabiki bölgede yoksulluk oranı ciddi anlamda çok yüksek. Elimizdeki imkanlar dahilinde yardımlar yapmaktayız. Tabi ki yapmış olduğumuz yardımlar kendi bütçemizden ayırdığımızla yapmaktayız" diye konuştu.
Kadın Politikaları Daire Başkanı Mekiye Güzel ise heyete daire başkanlıklarının kuruluşuna ilişkin bilgi aktardı. Güzel, sözlerinde kadınlara yönelik yaşanan şiddete dikkat çekerek sadece 2014 yılı içerisinde Türkiye’de yaklaşık 300 kadının öldürüldüğünü, bununla birlikte çoğu kadının da intihara sürüklendiğini söyledi.
Belediye ve bölgeye ilişkin yaşanılan sorunların görüşülmesi ile devam eden görüşmenin ardından ziyaret son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abf Heyeti Mardin’de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN