Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Kocabıyık: “Türkiye’de Okullaşma Oranı Yüzde 100’e Ulaştı”

Giriş Tarihi: 17.4.2015 19:18 Güncelleme Tarihi: 18.4.2015 02:17
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, son 10 yapılan çalışmalar sonucunda okullaşma oranının neredeyse yüzde 100’e ulaştığını söyledi.
MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce 12 ilde 120 okulu kapsayan "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi" kapsamında ’de muhtar, imam, kanaat önderleri ve okul yöneticilerinin katıldığı toplantı düzenlendi.
Mardin’deki özel bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, okula düzenli olarak devam etme alışkanlığını erken yaşta edinen çocukların tüm eğitim hayatları boyunca bu alışkanlığı sürdürdüğünü ifade etti.
Kocabıyık, “Bakanlığımızın son 10 yılda yürüttüğü çalışmalar sonucunda okullaşma oranı neredeyse yüzde 100’e ulaştı. 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında bu oran ilkokulda net yüzde 96,30, ortaöğretimde de yüzde 94,35 olarak gerçekleşti. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere çocuklarımızın okula erişimindeki sorunlar önemli ölçüde çözülmüştür. Fakat onları okulda tutma ve ortaöğretimden diploma alarak mezun etmede henüz kat etmemiz gereken uzun bir yolumuzun olduğunu görmekteyiz” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ise okula devamın artırılması için ailelerin yanı sıra, din görevlileri ve muhtarların da gayret içerisinde olması gerektiğini söyledi.
Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt da kanaat önderleri ve okul idarecilerinin desteği ve çalışmalarıyla önemli başarılara imza atılacağına inandığını aktardı.
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombatı ise AB’nin Türkiye’ye desteklerinin devam edeceğini, projeyi son derece önemsediklerini vurguladı.
Mardin Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, çocukların okula devam etmesi için birçok imkânın sunulduğuna dikkati çekerek, okula devamın sürekliliği için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Kocabıyık: “Türkiye’de Okullaşma Oranı Yüzde 100’e Ulaştı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN