Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uluslararası Kan Davası Çalıştayı

Giriş Tarihi: 18.5.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 18.5.2015 10:40
’de düzenlenecek Uluslararası Kan Davası Çalıştayı bugün başlıyor.
Ohak-Der, İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Mardin’de Kan Davalarının Nedenleri ve Sonuçları” konulu projesini uluslararası bir çalıştayla bitiriyor. İran, Irak ve Suriye’den gelen uzmanların katılımıyla 18 Mayıs 2015 Pazartesi tüm gün sürecek çalıştay, Ohak-Der ile Mardin Artuklu Üniversitesi işbirliğiyle düzenleniyor. Kan davası olgusunu, bölge ülkelerinden gelen çok sayıda uzmanın katılacağı ve konuyu tarih, dil, din, töre, kültür, devlet, hukuk, din, coğrafya, şiddet vb. açılardan ele alacak olan çalıştay, bölgenin bu kadim soruna dair çözüm yolları ve mücadele araçlarına da odaklanacak.
Ohak-Der yönetim kurulu başkanı ve projenin koordinatörü M. Burhan Hedbi, “Proje birbirlerini öldürdükten sonra araya insanları koyarak ve konuşarak barışmanın yerine canlara kıyılmadan konuşmayı önemseyen ve öneren bir projedir. Bir koyun için birbirini öldürüp 99 koyun keserek barışma kültürüne hayır diyeceğiz" dedi.
Çalıştay, gün boyu süren tartışmaların ardından Türkçe, Arapça ve Kürtçe dillerinde sonuç bildirgesinin okunması ve basınla paylaşılmasının ardından sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası Kan Davası Çalıştayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN