Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz Kur’an Kursları Pazartesi Günü Başlıyor

Giriş Tarihi: 18.6.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 15:23
Yaz Kur’an Kursları Pazartesi Günü Başlıyor
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz tatili boyunca Kur’an, siyer, ibadet, ahlak ve dini bilgilerin verileceği yaz Kur’an kursları 22 Haziran Pazartesi günü başlıyor.
9 hafta sürecek yaz Kur’an kursları ile ilgili bilgi veren İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, her yaş grubundan öğrencilerin yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretim görebileceğini belirtti. Coşkun , "Yaz Kur’an kursları uygulama esaslarındaki şartları taşıyan kurslarda, ayrıca yaz döneminde 4-6 yaş sınıfları açılabilecek. Bu sınıflarda söz konusu uygulama esaslarındaki şartları taşıyan öğreticiler görev yapacak" dedi.
İl Müftüsü Coşkun, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz Kur’an kurslarına katılacak öğrencilere özel olarak hazırlanan kitaplar ücretsiz verileceğini, Dinimizi Öğreniyoruz I-II-III kitapları yanında Diyanet’in çocuklara yönelik yayınları da yardımcı materyal olarak kullanılabileceğini kaydetti. Yaz Kur’an kurslarına katılmak isteyen engellilere, bir cami ya da Kur’an kursunda eğitim verileceğini aktaran Coşkun bu kardeşlerimizde engelleri Kur’an işle aşacaklarını söyledi.
AİLELER EĞİTİM SÜRECİNE DAHİL OLACAK
İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, kurslarda yapılacak etkinlikleri şöyle açıkladı:
"Kurslarda, eğitim ve öğretim etkinlik ve verimliliğini artırmak için çeşitli faaliyetler düzenlenecek. Eğitim-öğretim süresince, her hafta bir ayet, her hafta bir hadis, her hafta bir ilahi belirlenerek öğrencilerin o hafta içerisinde bunları öğrenmeleri sağlanacak. Diğer taraftan ‘Veli-Öğrenci-Kur’an Kursu Öğreticisi’ buluşmalarıyla ailelerin eğitim sürecine dahil olması sağlanacak. Kur’an’ın anlam dünyası ile buluşalım hedefiyle haftanın bir gününde, Kur’an-ı Kerim’den belirlenen bölümlerin Türkçe meali anlatılarak, Kur’an’ın hem okunmasına hem de anlaşılmasına katkıda bulunulacak. Yaz kurslarında eğitim gören öğrenciler Kur’an eğitiminin yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde sportif etkinlikler de bulunabilecek. Ayrıca ramazan ayında öğrencilere yönelik iftar gibi programlar ile gezi, piknik gibi sosyal, kültürel etkinlikler düzenlenecek."
YAZ KUR’AN KURSLARINA ÖZEL İNTERNET SİTESİ
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çocukların eğitimlerini evde de sürdürmelerine yönelik bir internet sitesinin de tasarlandığını aktaran Coşkun, "Sitede ‘Dinimi Öğreniyorum’, ‘İbadetlerim’, ‘Kur’an Öğreniyorum’, ‘Biricik Peygamberim’, ‘Su Gibi Aziz Değerlerim’, Dünyanın Farkındayım’, ‘Oyun Dünyam’, ‘Bir Dünya Kitap’ ve ‘Hünerli Ellerim’ gibi başlıklarla çocukların eğlenirken öğrenmelerini sağlayacak içerikler hazırlandı" diye konuştu.
Öte yandan 2013 yılında 3 milyon 59 bin 409 öğrenci yaz Kur’an kurslarına katılmış, bu rakam 2014 yılında 3 milyon 154 bin 68’e yükselmişti. Bu yıl da 3 milyondan fazla öğrencinin yaz Kur’an kurslarına katılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz Kur’an Kursları Pazartesi Günü Başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN