Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de Bayram Coşkusu

Giriş Tarihi: 17.7.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
’de bayram coşkusu yaşanıyor. Ailelerin akraba ziyaretlerinde bulunduğu kentte, çocuklar kapı kapı dolaşarak şeker topluyor.
Mardin’de bayram heyecanı, sabahın erken saatlerinde kılınan bayram namazıyla başladı. Kent merkezi ve ilçelerinde küçük büyük herkes camilere akın etti. Mardin Ulu Camii, Fuat Yağcı Camii, Kuba Camii, Şeyh Raşit Camii gibi büyük camiler sabahın erken saatlerinde kısa sürede doldu taştı. Kılınan bayram namazı sonrası hutbe verildi. Verilen hutbede, küskünlük ve kırgınlıkların giderilmesi için bugünlerin birer fırsat olduğuna dikkat çekilerek, “Yakınlarınızı ve komşularınızı ziyaret edelim. Evinize kapanarak Müslümanların sevincine ortak olmaktan geri durmayın. Çünkü günümüz sevinç, neşe ve tebessüm günüdür” denildi.
Camilerdeki bayram kutlamasının ardından bu kez mezarlıkların yolu tutuldu. Kaybettikleri yakınlarının bayramını kutlayan vatandaşlar, yakınlarının mezarı başlarında uzun süre dua etti ve Yasin okudu.
Daha sonra ise akraba ve komşu ziyaretleri yapıldı. Vatandaşların birbirleri ile kucaklaşarak, bayramlarını kutladıkları görüldü. Bu arada çocuklar da kapı kapı dolaşarak, şeker topladı.
“RABBİM NİCE RAMAZANLARA ULAŞTIRSIN”
Şeyh Raşit Camii İmamı Ahmet Deniz, Ramazan Bayramı’nın Allah katında hayrının ve değerinin büyük olduğunu ifade ederek, Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirildiğini hatırlattı. Tüm İslam aleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlayan Deniz, “Allah birçok Ramazanı ve bayramı bizlere nasip etsin. İnşallah Ramazanı güzel bir şekilde idrak eden Müslümanların günahları da bugün affedilecektir” dedi.
“BAYRAMI BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLUYORUZ”
Kabir ziyaretinde bulunan vatandaşlardan Ahmet Hocaoğlu ise “Memleketimizde bayramlar hala coşkulu bir şekilde kutlanmaya devam ediyor. Sabahın erken saatinde camileri dolduran Müslümanlar namaz kıldıktan sonra bayramlaştı, ardından yakınlarının mezarlıklarına geldiler. Bizlerde geldik ve vefat eden yakınlarımızın bayramını kutladık. Buradan eş-dost ve akrabalarımızın bayramına gideceğiz inşallah. Müslümanların Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum, barış ve huzura vesile olmasını cenabı Hak’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin’de Bayram Coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN