Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huzur Sarayı'nda dedelerle çocuklar langırt oynuyor

'da Yıldırım Belediyesi tarafından inşa edilen huzur sarayında maddi durumu iyi olan yaşlılar, 5 yıldızlı otel konforunda konaklıyor.

Giriş Tarihi: 2.1.2013 11:09 Güncelleme Tarihi: 2.1.2013 11:11
Yıldırım Belediyesi tarafından Millet Mahallesi'nde inşa edilen Huzur Sarayı'nda kalan yaşlılar, kendilerine ait odalarda konaklıyor, sarayın bahçesinde kendilerine ayrılan hobi bahçesinde ürün bile yetiştiriyor.

Hasta yakınları oteli, 5 yıldızlı kadın konukevi gibi sosyal projelere imza atan Yıldırım Belediyesi, maddi durumu iyi olan kimsesiz ve yaşlılar için hobi bahçeleri ve hobi atölyeleri bulunan huzur sarayında yaşlıları ağırlıyor. Akılcı projeyle suit odaları maddi durumu iyi olan yaşlılara veren Yıldırım Belediyesi, doktor, hasta bakıcı, aşçı ve bahçıvanın bulunduğu merkezde suit odaları da yer alıyor. Her türlü ihtiyaçları karşılanan yaşlılar, 'Dede ve Torun Projesi' kapsamında kendilerini ziyaret eden çocuklarla bir araya geliyor.
Çocuklara hayat tecrübelerini anlatan yaşlılar, onlarla da aynı zamanda oyunlar oynuyor. Langırt ve satranç oynayarak gönüllerince eğlenen yaşlılar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin'e teşekkür etti. Huzur Sarayı sakinlerinden 97 yaşındaki Halil Gürdaş, 'Çocuklarımızın bizi görmeleri beni mutlu ediyor. Büyüğünü ve küçüğünü bilenleri görmek çok güzel. Bu bizim kültürümüzdür. Daima küçükler gelir büyükleri ziyaret eder. Ben şu an en mutlu dedeyim' dedi.

Belediyenin ne olduğun çok iyi bildiği için Huzur Sarayı'nı tercih ettiğini vurgulayan 88 yaşındaki 3 çocuk sahibi Haşim Aksöz, 'Burada huzurluyum. Evimden daha iyi. 3 aydır burada kalıyorum. 700 TL aylık veriyorum. Başka hiçbir masraf yok. Her türlü ihtiyacım gideriliyor' diye konuştu.
Yaşlılarla sohbet eden çocuklar ise, 'Onlarla bir arada olmak bambaşka bir duygu. Onların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak için yanına geldik. Büyüklerimizin kıymetini bilmeliyiz. Onlar yaşamış görmüş insanlar' dedi.

5 YILDIZLI OTEL KALİTESİNDE HUZUR SARAYI

Yıldırım 700 bin nüfuslu bir şehir olduğu için huzurevine ihtiyaç olduğunu kaydeden Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, '2 adet büyük huzurevimiz var. Ama o huzurevlerine gittiğimizde içimiz parçalanıyor. Niçin? Çünkü insanların hepsi bir arada. Çok güzel imkanlar sunuyorlar ama kalabalık. Ama öyle aileler var ki maddi durumları çok iyi ama bakıcıları yok. İşte bunlar için Huzur Sarayı dedik. Tıpkı kadın konuk evi gibi. Bir şeyi yapıyorsak en iyisini yapmak lazım. Yıldırım'a 3. huzurevini Huzur Sarayı adı altında gerçekleştirdik. İmkanı olan insanlar burada parasıyla kalıyor. Çok büyük paralar değil. Bir emeklinin parasının yarısı ile burada kalınabilir' dedi.


DEDE TORUN PROJESİ ONLARI BULUŞTURDU

Merkezde ev yemeklerinin çıktığını da söyleyen Keskin, 'İstediği yemeği aşçılara söylemeleri yeterli. Yaşlılarımız süit odalarda kalıyorlar. Balkonlardan direkt bahçeye çıkabiliyorlar. Burada çiçek ve domates sebze yetiştiriyorlar. Doktoru ve hemşiresi var. Oyun odaları var ve hobi atölyeleri var. Bu dede torun projesi onlar için çok güzel oldu. Onlar torun sevgisinden uzak kalmamalı. Yoksul çocuklarımızla onları buluşturarak etüt merkezi açtık. Onun adına da 'dede torun nine etüt merkezi' dedik. Çünkü onlar sevgiden mahrum kalmasınlar. Sevgi bizim güneşimiz ve ona muhtacız' diye konuştu.
Merkezde öğrenciler, yaşlılar ile sohbet ederek onların yaşadıklarını pür dikkat dinliyor. Yaşlıların elini öptükten sonra oyunlar oynayan çocuklar, gün boyu unutamayacakları anlar yaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huzur Sarayı'nda dedelerle çocuklar langırt oynuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN