Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bizimki insan mühendisliği'

Giriş Tarihi: 6.1.2013

Popüler mesleklerden biri haline gelen kişisel gelişim uzmanlığını Bursa'da sürdüren Nuran Boyraz yaptığı işi 'insanların arızalarını ortaya çıkarmak" şeklinde adlandırıyor

Kişisel gelişim uzmanı Nuran Boyraz kendisini 'insan mühendisi olarak tanımlıyor. İşinin insanda var olan arızaları ortaya çıkarmak ve yaşamı daha kaliteli hale getirmenin tüyolarını vermek olduğunu vurgulayan Nuran Hanım ile sohbetimizin asıl konusu da insan ve yaşama dair sıkıntılar üzerine gelişti. Nuran Boyraz kaliteli yaşamın iksirini, olumlu düşüncelere yönelme, geçmişe değil bugüne ve geleceğe odaklanma, temiz havada yürüyüşler yaparak doğal nefes kullanma ve sevgi, sevgi, sevgi olarak açıklıyor.
Kişisel gelişim uzmanı olarak yaptığınız işin çerçevesini çizebilir misiniz?
Eğitim ve koçluk merkezi olarak adlandırdık yaptığımız işi, eğitim diyoruz çünkü burada kişisel gelişime yönelik eğitimler veriyoruz. Bu eğitimlerin sonucunda da öğrenci ve yaşam koçları yetiştiriyoruz. İngiltere merkezli kurumsal bir firmanın eğitmeni olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.
Öğrencilerinize ilk öğrettiğiniz davranış modeli nedir?
İlk olarak doğal nefes kullanmayı öğretiyorum öğrencilerime. Doğum ile birlikte bize verilen çok büyük bir nimet olan doğal nefesi ne yazık ki, zaman için de yaşadığımız kötü koşullar neticesinde üst solunum yolu nefesine dönüştürüyoruz. Vücuda alınan nefesin yüzde 70'ini beynin kullandığını ve üst solunum yolu nefesiyle sadece yaşayacak kadar nefes aldığımızı düşünürseniz, beyni daha yüksek kapasite ile kullanabilmek için doğal nefes olmazsa olmaz bir koşul aslında.
Yaptığınız işe bir isim vermeniz gerekse bu isim ne olurdu?
İnsan mühendisi... Kesinlikle insan mühendisi diyebilirim kendime. Nasıl bir mühendis uzmanı olduğu konuda arızanın nereden oluştuğunu bilirse ben de insanların arızalarının nerelerden kaynaklandığını biliyorum. Tabii bize gelen arızalar genelde zihinsel oluyor.
Nasıl yardımcı oluyorsunuz insanlara?
İnsan dört boyutlu bir varlık öncelikle bedensel bir varlık, sevgisel bir varlık, zihinsel bir varlık ve kalpsel bir varlık. Zihninizdeki ya da kalbinizdeki arızalar bedeninizi olumsuz yönde etkilediği gibi bedeninizdeki arızalar da zihninizi ve kalbinizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bir örnek vereyim, insan dik bir duruşla başı yukarda bir pozisyonda dururken ağlayamaz. Bedenin ruha yansımasıdır bu. İnsanlara kendilerini nasıl önemseyeceklerini, nasıl kendilerine değer vereceklerini öğretiyoruz. Negatif düşüncelerden nasıl uzak duracakları konusunda yardımcı oluyoruz. Odaklanma sorunu yaşayanlara odaklanma desteği sunuyoruz.
Bursa'da koçluk hizmeti verdiğiniz kişiler var mı?
Çok var. Üst düzey yöneticilerden, firma sahiplerinden tutun da üniversite öğrencilerine kadar çok geniş bir danışan yelpazem var. İnsanların çok kolaylıkla öğrendikleri başarısızlık deneyimlerini yıkarak yepyeni bir özgürlük alanı sunuyoruz. Böylece daha cesur, daha deneyimci oluyor insanlar.
Yaşam koçu olarak karşılaştığınız en sorunlu kesim hangisi?
Özellikle kadınları daha sıkıntılı görüyorum ben. Şu anda bayanların toplum içindeki sorumlulukları çok yoğun. İş hayatının yanında ev hayatının tüm sorumluluğunun da kadınların üzerine yüklenmesi, ayrıca kadınların stres atabilme imkanlarının da son derece sınırlı olması sorunların artmasına neden oluyor.

'HAYATI SEVİYORUM DEMEK GEREK'
Daha kaliteli yaşamak için bir formülünüz var mı?
Önce olumlu düşüncelere odaklanmak lazım. İkinci olarak geçmişe dönük yaşamamak gerekiyor çünkü geçmişte bir şey yok. Geçmişte çok acılar çok sıkıntılar yaşamış olabilirsiniz ama hepsi geçmişte kaldı diye bakarak bugüne ve geleceğe yüzünüzü dönmelisiniz. Her gün açık havada doğal nefes alarak yürünmeli. Burundan nefes alıp diyaframı doldurmak ve nefesi ağızdan vererek bir yandan da içimdeki bütün sıkıntıları boşaltıyorum, hayatı seviyorum demek gerekiyor. Son olarak da kalbimizi paslandırmayacağız. Herkesi affedeceğiz, sonsuz sevgiyle yaklaşacağız.

Yasemin GÜLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bizimki insan mühendisliği'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN