Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Helal otelden sonra helal parfüm geliyor

Gıda dışı ürünler konusunda da çalışma başlatan 'Dünya Helal Birliği Derneği' otelden sonra parfüm ve şampuana helal sertifikası vermek için düğmeye bastı

Giriş Tarihi: 6.1.2013
Kimya ve su ürünleri şirketleri ile görüşmelerinin devam ettiğini belirten Dünya Helal Birliği Derneği Başkanı Ahmet Gelir, "Helal belgeli otelden sonra helal parfüm, şampuan ve balık geliyor" dedi. Dünya Helal Gıda Birliği Derneği adı altında 2010 yılında kurulan dernek, geçtiğimiz Temmuz ayında adını Dünya Helal Birliği olarak revize ederek gıda dışı sektörlere de girdi. Helal belgesi alan 12 firmanın sertifika teslim töreninde konuşan Dünya Helal Birliği Derneği Başkanı Ahmet Gelir, turizm sektöründe de belgelendirme çalışmalarına başladıklarını söyledi. Uluslararası bir acenteye turizmde helal belgesi verdiklerini belirten Gelir, "Geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren dünya Helal Birliği olarak ismimizi revize ederek kendimizi buna göre planlayarak yolumuza devam ediyoruz. Daha önce gıda olarak başladığımız denetleme sertifikalandırma inceleme çalışmaları yeni dönemde gıda dışına hizmete, personel belgelendirmesine sistem belgelendirmesine de başlamak istedik. Özellikle helal turizm bugün dünyada sadece Malezya'nın gerçekleştirdiği 'helal turizm', ülkemizin 'alternatif turizm' diye nitelendirdiği çalışmalarda 'biz de varız' demek istedik. Helal turizmin standartlarını belirledik. Bir defa alkolsüz ve domuz eti kullanılmayan bir otel şartı arıyoruz. Sauna havuz gibi birimlerde de bayan erkek ayrımı arıyoruz. İstanbul merkezli uluslararası bir turizm firmasına belgeyi verdik. Şimdilik 2 otelle çalışıyorlar, ama 140 otel belge alabilmek için sırada bekliyor" diye konuştu.

PARFÜM VE BALIK

Kozmetik ürünleri ve su ürünleri sektörüne de girdiklerini anlatan Gelir, helal belgeli parfüm ve şampuan gibi kozmetik ürünlerin de yakında tezgahlardaki yerini alacağını kaydetti. Bursa'daki bir parfüm firmasına helal belgesi verdiklerinin altını çizen Ahmet Gelir, alkolsüz ürün şartı koyduklarını kaydetti. Çiftlikte yetişen balıklara da helal belgesi vermeye hazırlandıklarına dikkat çeken Dünya Helal Birliği Genel Başkanı Ahmet Gelir, "Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili, balıketine insanımızın ihtiyacı var. Ancak çiftliklerde üretilen su ürünlerinin balıklarının neyle beslendiğini bilmek istiyoruz. İnsanımızın gıdadan zehirlenmelerini gıdadan zarar görmelerine mani olmak istiyoruz. İnanç konusuna saygılı olunmasını bekliyoruz. Risk olabileceğini düşündüğümüz çiftliklerde yetişen balıklara helal belgesi vereceğiz. Denizlerimizle alakalı risk unsuru belirlenirse balıklar özellikle denizin alt tarafında yaşayan balıklarla ilgili tahlil yapabiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Helal otelden sonra helal parfüm geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN