Hayallerinin peşinden koşup işkadını oldular

Giriş Tarihi: 10.1.2013

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen söyleşide, iş hayatında başarılı olmuş kadınlar bilgi ve tecrübelerini diğer kadınlarla paylaşarak tavsiyelerde bulundu

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin organize ettiği 'Kadın istihdamının Güçlendirilmesi, Kadının iş hayatındaki yerinin artırılması' konulu söyleşi, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşu üyelerinin katılımıyla Koza Salonu'nda yapıldı. İş hayatında başarılı olmuş kadınların konuşmacı olarak katıldığı söyleşiyi düzenlemekten mutluluk duyduklarını söyleyen Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık, tüm kadınların özgüvene sahip bireyler olmasını amaçladıklarını belirtti. Kadın Meclisi bünyesindeki İstihdam Çalışma Grubu'nun, kadınların karar verme süreçlerinde daha fazla aktif olması için faaliyetler yürüttüğünü ifade eden Sarıbıyık, kermesler düzenleyerek kadınların evlerinde ürettikleri el emeklerini satarak aile bütçesine katkıda bulunmalarına da yardımcı olduklarını dile getirdi. Sarıbıyık, bilgi paylaşımlı toplantılar yaparak girişimci kadınların tecrübelerinden istifade edildiğini anlattı. Söyleşinin konuşmacılarından olan Demet Erdinç, Sivas'ta çiftçilikle uğraşan bir ailenin çocuğu olduğunu, hayallerini gerçekleştiremeden genç yaşta evlendirildiğini anlattı. Başarı için hayal kurmanın şart olduğunu söyleyen Erdinç, "Başarı için hayalimiz olmalı, hayalin ucunda da hedefimiz olmalıdır. Gençliğimde çobanlık yaparken ekmek, içli köfte ve ayran yapıp satmayı hayal ederdim. Şimdi ise unlu mamuller üzerine bir işyerim var. 3 kişiyi de istihdam ediyorum" dedi.

DİKİŞ MAKİNESİNDEN ATÖLYEYE
İş kadını Hacer Özyürek ise esnaf bir babanın kızı olduğunu, bu yüzden ufak yaşlardan beri ticarete yakın olduğunu ifade etti. Hedefinin her zaman okumak olduğunu ancak genç yaşta evlendiğine değinen Özyürek, çeyizindeki dikiş makinesiyle dışarıya çeyizlik ürünler yaparak iş hayatına başladığını anlattı. Oğlunun sünnetinde toplanan altınlarla yurtdışından makine getirttiğini ve ev ekonomisine katkıda bulunmaya başladığını söyleyen Özyürek, "Katıldığım bir girişimcilik kursu sonucunda 30 kadın bir iş hanı tutarak ayrı ayrı atölye açtık. Bir işe girerken sermaye çok önemli. Ya eşiniz destek olacak, ya da kredi çekeceksiniz. Birçok kadını becerisi, bilgisi olmasına rağmen sermayesi yok. Ben eşimin maddi ve manevi desteğiyle işimi ilerlettim" diye konuştu.

DÜĞÜN PARASIYLA İŞ HAYATINA GİRDİ
İş kadını Serap Sayar ise Çanakkale'de 'çocuğumuz memur olsun' diyen bir ailede büyüdüğünü, Uludağ Üniversitesi fizik bölümünden mezun olduğunu belirtti. Öğretimi sonunda ilgisini çeken tekstile yöneldiğini ifade eden Sayar, "Evlendikten sonra eşimle birlikte iş kurmaya karar verdik. 1996'da batmış olan bir tekstil fabrikasını, düğünümüzde toplanan altınlara ve arabamızı satarak satın aldık. 6 yılın sonunda fabrikayı dünya markalarına iş yapar hale getirdik. KOSGEB, 20 günlük eğitimin sonunda 27 bin TL hibe veriyor, 70 bin TL sıfır faizli kredi kullandırıyor. Tek şartı fikrinizin olması ve ayağının yere basmasıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayallerinin peşinden koşup işkadını oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN