Şeref OĞUZ: Korumak mı geliştirmek mi?

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Genel kanı şudur; eğer elinizde bir değer var ise, bunu korumak gerekir. Ancak bu genel kanı, "geliştirmeyi" kapsamadığından, "atalet" kaçınılmaz olur. Bunu, tarihi eserlerin "koruma" şemsiyesiyle neden korunamadığı gerçeği üzerinden de görebiliyoruz.
Hatırlıyorum, 70'li yıllarda Çırağan, bir asırdan fazla, çivi çakılmamış haliyle, mezbelelikti. Boğaz'ın bu nadide köşesinde, moloz yığınları içinde ayyaşlar barınabiliyor ve buradan geçenler, o kapkara duvarlar arasında Çırağan Sarayı'nın "korunduğunu" sanıyordu. Daha sonra Rahmetli Özal burayı otele çevirince, sarayı korumamış olduğumuzu anlayabildik. Şimdi Çırağan; dünya turizm kodekslerinde yerini alan bir değer haline gelmiş durumda.
Benzer korumayı, Bursa'daki tarihi eserler üzerinden de izlemek mümkün. Eğer koruma, "sürdürülebilirlik" kavramıyla birleştirilmemiş ise, buna "koruma" değil, gömüleme veya "kaderine terkedilme" diyebiliriz. Pratikte, onu korumamakla aynı etkiyi doğurur. Hatırlıyorum da ormanların devletleştirilmesi ardından gelen "koruma," tam da buna örnektir.
Yasa ile ormanları koruyoruz diyenler, 50 yılda orman mevcudumuzun %22'den %11'e inmesini açıklayamamıştır. Oysa koruma, onu geliştirme ve işleme ile mümkün olabiliyor. Bugün İsveç, ormanlarını işleyerek koruyor ve geliştiriyor. Biz ise "ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim" yaklaşımıyla, kibritin, baltanın ve keçinin orman erozyonunu yaşıyoruz.
Bursa'daki her tarihi eser veya bina, ancak ve ancak, geliştirildiğinde, içinde yaşandığında "korunuyor" fakat üzerine kilit vurulduğu oranda (gelişime kapalı tutmak) yok olup gidiyor. Buna, Uludağ da dâhildir.
Uludağ, yalnızca Bursalıların değil, İstanbul dahil Türkiye'nin cazibe merkezlerinden biridir. Pek çok insan için yılbaşı ile, kış turizmiyle özdeşleşmiş yapısı sayesinde "vazgeçilmez" bir ikondur. Fakat bugün Uludağ'a rakipler artmış olmasına rağmen, kendini gelişime kapalı tutan "korumacı" anlayış yüzünden kan kaybetmektedir.
Bursa Büyükşehir için Uludağ, kentin cazibe merkezleri arasında ilk sıralardadır. Ancak Uludağ için tasarrufu olmayan bir belediye, bu cazibe merkezinin erimesine engel olamamaktadır. Bunun yolu, Uludağ'a el sürdürtmeyerek koruduğunu sanan insanların zihniyet değişiminden geçiyor.
Koruduğunu sandığın Uludağ, eğer geliştirilmiyorsa, yok olmaktan kurtulamayacaktır. Uludağ'ı geliştirecek olanlar ancak bu kentsel değeri koruyabilir. Diğerleri, koruduğunu sanır ve aslında yok olmaya terk edilmişlik yanlışındadırlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeref OĞUZ: Korumak mı geliştirmek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN