Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeynep Bekçe siyasete göz kırpıyor

TFF Profesyonel Kurul İkinci Lig Temsilcisi Zeynep Bekçe şimdilerde yeni projelerin hazırlığı içinde. Bekçe, daha önce reddettiği siyasete girmek için yeni oluşumlar bekliyor

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Kadınların güçlü duruşuna bir simge olarak gösterilen, TFF Profesyonel Kurul İkinci Lig Temsilciliği görevini halen sürdüren Zeynep Bekçe siyasete de yeşil ışık yakıyor. Siyasi partilerden iki kez teklif aldığını, ancak hazır olmadığı için reddettiğini belirten Bekçe "Yaşam felsefeme uygun yeni oluşumların içinde yer alabilirim" diyor.
Futbol hayatınıza nasıl girdi?
Ben sporu çok seven bir kadınım. Futbol da özel ilgi alanlarımdan biriydi. İki abi ve bir babayla büyüyünce biraz daha yatkın oluyorsunuz futbol gibi bir spora. İlginçtir annem de futbol sever bir kadındır. Yani futbol hayatımda hep vardı ama ticari olarak hayatıma girmesi tamamen bulunduğum ortamla ilgili gelişti. Kızım 2008 yılında Bursaspor'un eski kaptanı Erkan Özbey ile tanıştı. O zaman Erkan Gençlerbirliği'nde oynuyordu ve kaptanlık yapıyordu. Futbolla ilgili geleceğe yönelik çalışmalar yapmak istediğinden bahsetti. Bu konuda onu tek destekleyen de ben oldum hatta 'Yürü oğlum seninle birlikteyim ve her zaman yanındayım' dedim. Futbolu bırakıp Ankara'da yerleşmek istiyordu, Ankara'da o dönem satılık olan Pursaklar Spor'u satın aldık. Ben de hisselere ortak oldum. Bunun ardından da benim başkanlık görevini üstlenmemi istediler. Israrlara dayanamadım ve başkanlık görevini kabul ettim.
Tamamen erkek egemen bir camianın içinde bulunmak sizi zorladı mı?
Ben zorlanacağımı bilerek girdim bu sektöre. Ama hiçbir zaman korkmadım. Şunu net olarak söyleyebilirim ki, camia beni içine çok güzel karşıladı. Hümanist bir insan olduğum için ben de bu camiaya farklı düşüncelerle yaklaşmadım ve birbirimize kolay adapte olduk.
Şike davalarının yaşandığı bir dönemde böyle bir görev üstlenmek daha da riskli sanki?
Tam davaların başladığı dönemde dinlemeler oluyordu. Bu gerginliği de yaşadık, yaşamadık değil elbette ama kirli işlerin içinde olmadığınız zaman tertemiz çıkıyorsunuz böyle işlerin içinden. Altın çamura da düşse yine altın oluyor değerini kaybetmiyor.
Şike teklifi ile karşılaştınız mı?
Birebir bana yönelik bir teklifle karşılaşmadım ama böyle durumlarda zaten başka yöntemler deneniyormuş. İşin içine girince insan neler yaşanabileceğini de öğreniyor, öğretiyorlar. Küme düşüp düşmeyeceğimizi belirleyecek kritik bir maçtan bir hafta kadar önce bizim kaptanımıza böyle bir teklif gelmiş. Kaptanımız gelip durumu bize bildirdi, konu emniyete intikal etti. Emniyet karşı tarafın telefon görüşmelerini dinlemeye alınca olay ortaya çıktı zaten. Biz de o maçta kümede kalmayı başardık. Tabii burada futbolcularımızın ahlaki davranışları çok takdire değerdi. Gerçekten örnek olunası bir davranış gösterdiler. Yaşanan tüm zorluklara rağmen böyle bir davranış göstermeleri beni çok mutlu etti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Zeynep Bekçe siyasete göz kırpıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN