Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimdi kestane zamanı

Giriş Tarihi: 18.1.2013

2013'ün Bursa için kestane yılı ilan edilmesinin ardından harekete geçen Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yıl sonuna kadar 100 bin kestane fidanını toprakla buluşturacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2013 yılını kestane şekeri ile dünyaca tanınan Bursa için kestane yılı ilan etti. Çalışmalara hemen başlayan Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yıl sonuna kadar 100 bin kestane fidanını toprakla buluşturmak için seferberlik başlattı. Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Kestel ilçesi ve Cumalıkızık köyünde kestane çalışması yapılabilecek sahaları gezdi. Yol haritasını belirleyen Coşkun, şube müdürleri ile toplantı yaparak stratejilerini açıkladı. Bursa'nın kestane şekeri ve kestanesi ile tanındığına dikkat çeken Coşkun şöyle konuştu: "Kestane konusunda 2012-2016 yıllarını kapsayan bir eylem planı yayınlamıştık. Orman Genel Müdürümüz beni bizzat arayarak Sayın Bakanımızın 2013 yılını Bursa için Kestane yılı ilan ettiğini, 100 bin fidan dikilmesi talimatı verdiğini ifade etti. Bu konuya çok önem veriyoruz. Sayın Bakanımızın talimatına göre Kestane Eylem Planını revize edecek ve 2013 yılına önem vereceğiz." Bursa ve Yalova'da 6 bin 509 hektar kestane ormanı bulunduğuna dikkat çeken Coşkun "13 Şubat 2011 tarihinde kabul edilen yeni kanuna göre bozuk vasıflı ormanlarda aşılama, ekim, dikim yapabileceğimiz 850 hektar bozuk vasıflı kestane ormanımız var. Ayrıca verimli kestane ormanlarında da meyveye yönelik bakım çalışmalarına devam edeceğiz. Bakanımız yalnızca Bursa'yı ifade etmiş ama Yalova'da da kestane ormanlarımız var. Eylem Planımıza uygun Yalova'da çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek"dedi.

"45 BİN KESTANE FİDANI HAZIR"
Çalışmalara köylerden başlayacaklarını ifade eden Coşkun şöyle konuştu: "Cumalıkızık köyünde köy tüzel kişiliği ve üniversite ile birlikte 'Kestane Aşı Kalemi Bahçesi' kurulacak. Her İşletme Müdür- lüğü amenajman haritalarında bozuk kestane ormanı olarak görülen sahaları inceleyecek ve iyileştirme rehabilitasyon çalışmalarına derhal başlayacak. Bozuk kestane ormanlarında aşılama ve dikim yapılacak, verimli ormanlarda fonksiyonel planlama yaparak meyveye yönelik bakım çalışması yapılacak. Bursa Fidanlık Müdürlüğünde dikime hazır 45 bin kestane fidanının mevcut, 35 bin adet fidan üretimi için 2012 yılında tohum ekilmiş, geri kalan kestane fidan ihtiyacı özel sektöre ait fidanlıklardan temin edilecek. Her ayın ilk mesai günü kestane ile ilgili yapılan çalışmalar rapor edilecek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi kestane zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN