Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyaz ekmekle savaş

Türkiye çapında beyaz ekmeğe karşı başlatılan savaşa Bursa'dan da tam destek var. Fırıncılar beyaz ekmeği raftan indiririz derken, diyetisyenler "Tam buğday ekmeği tüketin" uyarısı yapıyor

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Yıllardır sofraların vazgeçilmezi olan beyaz ekmeğin, üretiminin durması gündemde. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de 550 bine ulaşan ekmek israfını önlemek için "Zenginleşen ülkelerde ekmek israfı artıyor. Beyaz ekmeği sofralarımızdan kaldıralım. Artık has ve samimi olan buğday unundan ekmek üretelim" çıkışına Bursa'dan destek geldi. Fırıncılar Odası Başkanı Talip Andiç, tebliğin yayınlanmasının ardından üzerlerine düşeni yapacaklarını söylerken, diyetisyen Şule Çınar, beyaz ekmeğin besleyici özelliğinin olmadığını dile getirdi.

'BESLEYİCİLİĞİ YOK'
Beyaz ekmeğin hiçbir besleyici özelliğinin bulunmadığını ifade eden Diyetisyen Şule Çınar "Beyaz ekmekte bulunan kalori miktarı nerededeyse günlük almamız gereken kalori miktarının üçte birini kapsamaktadır. Beyaz ekmeğin aslında hiçbir besleyici değeri yoktur. Posa, mineral ve vitamin açısından tamamen fakir bir besindir. Aynı zamanda posa içeriği düşük olduğu için kan şekerini yükseltebilir. Bu sebeple özellikle şeker hastalarına biz beyaz ekmek yerine kepekli ya da tam buğday ekmeği öneriyoruz" dedi. Çınar "Tam buğday ekmeğinde ise kepek oranı yüksektir. İçinde demir, iyot, omega 3 ve 6 vitaminleri bulunan ve kalsiyum açısından zengin bir besindir. Bundan dolayı tam buğday ya da kepekli ekmeğin tercih edilmesi gerekir. Kepekli ekmekle tam buğday ekmeği arasındaki fark ise kepekli ekmeğe daha sonra kepek eklenmiştir. Kepekli ekmek bazı kişilerde kansızlığa yol açabilir. O yüzden tam buğday ekmeği kullanılması daha faydalıdır" diye konuştu.

'KALBE DE ZARARLI'
Beyaz ekmeğin, kan şekerini yükseltmesinden dolayı, kalp ve damar sağlığını tehdit edici etkisinin bulunduğunu kaydeden Çınar, şunları söyledi: "Beyaz ekmek ayrıca tansiyonu da etkileyebilir. Yüz gram beyaz ekmekte 356 kalori bulunmaktadır. Oysaki kepekli ekmeğin kalorisi 309, tam buğday ekmeğin kalorisi ise 216'dır. Tam buğday ve kepekli ekmek kalori açısından da düşük olduğu için daha besleyicidir. Tam buğday, kepekli ya da çavdar ekmeği tüketilmesini öneriyoruz. Ayrıca posa içeriği daha fazla olduğu için tam buğday ekmeğinin kabızlığı önleyeci bir etkisi vardır. TÜBİTAK'ın yaptığı bir araştırmaya göre beyaz ekmek tüketen hamile kadınlar da folik asit ve özelliklede B 12 vitamini eksikliği görülmüştür. Çocuklarda ise kalsiyum ve çinko eksikliği tespit edilmiştir."

1 milyon tonluk tasarruf sağlanacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hazırladığı tebliğ kapsamında beyaz ekmeğin içindeki kepek oranı, yüzde 25 artırılacak. Beyaz ekmek unu için 100 kilogram buğdaydan 60 kilo un çıkarılırken bu oran, içinde kepeği bırakılarak önce 65 kiloya, kabul edilmesi durumunda ise 70 kiloya ve daha üstüne çıkarılacak. Unun verimi artacak ve yaklaşık 1 milyon tonluk tasarruf sağlanacak. Fırıncılar ekmek yapımında sadece bu unu kullanabilecek. Yeni ekmek eskisinden koyu renkli olacak ve kabarmayacak.

"Fabrikalar denetlensin"
Fırıncılar Odası Başkanı Talip Andiç ise buğdayın sadece özünden elde edilmiş undan ekmek yapıldığını ancak asıl faydalı olan kısmın ise hayvanlara yem olarak verildiğini ifade etti. Andiç "Beyaz ekmekteki kepek oranının yükseltilmesi hem sağlık hem de ekonomik açıdan çok önemli. Ancak undaki kepek oranlarının arttırılması fabrikaların işi. Fırıncının elinde buğday yok ki öğütüp de un yapsın ve içindeki kepek oranını yönetmeliğe göre ayarlasın" dedi. Andiç "Fırıncılar un fabrikalarından yönetmelikte belirtilen undan satın alıyor. Fakat fırıncının yaptığı ekmekler incelemeye tutulup kepek oranı düşük çıkarsa fırıncıya ceza kesiliyor. İyi de unu fırıncı üretmiyor ki. Yönetmeliğe uygun olarak un fabrikasından aldığı undaki kepek oranı düşük çıkıyorsa bundan un fabrikalarının sorumlu tutulması gerekir" uyarısında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz ekmekle savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN