Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni kuş cenneti

Birbirinden güzel 5 bin 356 su kuşuna kış mevsiminde ev sahipliği yapan Yalova'daki Hersek Lagünü yeni kuş cenneti olmaya aday

Giriş Tarihi: 27.1.2013
Yalova'nın Hersek Lagünü, 152 hektarlık kısıtlı yüzölçümüne rağmen bu kış 37 türden 5 bin 356 su kuşuna ev sahipliği yapıyor. Değişik türlerden binlerce canlının yaşamasına olanak tanıyan kentin bu en büyük sulak alanının önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Yalova Şube Müdürü Gürcan Olcay, yaklaşan 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü'nü de bu vesileyle kutladıklarını söyledi.

ZENGİN EKOSİSTEM

Olcay "Sulak alanlar, yeryüzünün en zengin ve en üretken ekosistemlerini oluşturmaktadır. Gerek ekolojik gerekse ticari değeri yüksek değişik türden binlerce canlının yaşamasına olanak sağlayan sulak alanlar, tropik ormanlarla birlikte yeryüzünün en fazla biyolojik üretim yapan ekosistemleridir" dedi. Olcay "Başta su kuşları olmak üzere çok zengin yaban hayatına ev sahipliği yapar ve endemik türler de dahil olmak üzere çok çeşitli türleri barındırırlar. Pek çok tür ve çeşitteki canlılar için uygun beslenme, üreme ve barınma ortamı olan sulak alanlar, yalnız bulundukları ülkenin değil, tüm dünyanın doğal zenginlik müzeleri olarak kabul edilmektedir" diye konuştu. "Sulak alanların bulundukları çevrenin nem oranını yükselterek başta yağış ve sıcaklık olmak üzere iklim elemanları üzerine olumlu etki yapmaktadır" diyen Olcay şöyle konuştu: "Bu kış kentimizde bulunan Hersek Lagünü'nde 37 türden 5 bin 356 su kuşu sayılmıştır. Bu sayı 152 hektar büyüklüğündeki bir sulak alan için oldukça yüksek bir sayıdır. Ve bu da biyolojik çeşitlilik açısından oldukça yüksek bir rakamdır. Özellikle kışlayan ve göç etmekte olan kuşlar için önemli bir liman olan Hersek Lagün'ü Yalova için çok önemli bir kazanımdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni kuş cenneti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN