Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukların gözdesi: Haflinger Çiftliği

Yarı yıl tatilinin gelmesiyle çocukların akınına uğrayan Haflinger Çiftliği'nin sahibi Ahmet Sarı, hobi olarak başladığı uğraşının nasıl işe dönüştüğünü anlattı

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Yarı yıl tatilini de fırsat bilerek Haflinger Çiftliği'ne gidip ata binenlerin peşine takıldık bu hafta. Etrafta mutlu bir şekilde ata binen çocukları izleyerek çiftliğin sahibi Ahmet Sarı'nın at tutksuna kulak verdik.
Haflinger Çiftliği'nin öyküsü nasıl başladı?
Bizim zaten çiftlikte kullandığımız atlarımız vardı ama daha çok hobi olarak kullanıyorduk. Çünkü at binmeyi çok seviyorduk. Sonra atlarımızın daha rahat etmesi için buradaki alanı çitle çevirdik ve iki atımızı da buraya getirip burada at binmeye başladık. Bizim at bindiğimizi görenlerin küçük talepleri bizi yönlendirdi. Yavaş yavaş at binme tutkumuz bir iş halini almaya başladı.
Neden Haflinger cinsi atları tercih ettiniz? Haflinger Çiftliği'ni bir at çiftliği yapan aslında okulların talepleridir. Bir anaokulu bize bir sınıf getireceğini ama at sayımızın az olduğunu, bir at daha almamız gerektiğini söyledi. Kendimizi zorlayarak bir at daha aldık ve sonrasında at sayımız 35'e kadar yükseldi.

BU ATL AR ÇOK ÖZEL
Sadece anaokullarına mı hizmet veriyorsunuz?
Anaokulları, ilkokullar, liseler ve her yaş grubundan insan at binmek istediğinde bize gelebiliyor. Genelde hafta içi okullara, hafta sonları ise at binmek konusunda bilgi sahibi olan kişilere hizmet veriyoruz.
Rehabilitasyon için gelenler oluyor mu?
Evet rehabilitasyon merkezlerinden sıklıkla böyle talepler alıyoruz. Özürlerinden dolayı sürekli kapalı ortamlarda bulunmak zorunda kalan çocukların buradaki koşuşturmaları, mutlulukları, sevinçleri, at üstündeki özgür davranışları çok büyük huzur veriyor insana.
Rehabilitasyon merkezlerinden gelen çocuklar sizi bir ayrı mutlu ediyor sanki...
Tabii ki, o çocukların bir gülüşü bizim için ömre bedel. Koşamayan bir çocuğu at üstünde koşturduğunuzda, o rüzgârı yüzünde hissettiğinde, o heyecanı duyduğunda onun yerine düşünmek bizi daha çok heyecanlandırıyor.
Ata binmek çocuklara hangi olumlu davranışları kazandırıyor?
Çocuklar ata binerek daha dikkatli olmayı öğreniyorlar. Kendilerine söylenenleri yapmayan çocuklar yetişmeye başladı artık. Biz at binme sporu ile söyleneni eksiksiz yerine getirmenin önemini de çocuklara anlatıyoruz. Böylece toplum içinde daha uyumlu yaşamalarını kolaylaştırıyor. El göz koordinasyonunu sağlıyor ve bu konudaki eksikliklerini gideriyor. Ata binmek hem fiziksel hem de zihinsel bir spor. Atın ne düşündüğünü de anlamak, atla empati yapmak zorundasınız. Yani kendinizi başka bir canlı ile özdeşleştiriyorsunuz.
Çiftliğinizde çok özel atlarınız da var. Biraz onlardan bahsedelim.
Çiftliğimizde genel olarak Haflinger cinsi atlar var. Bu atlar çok güzel görünümlü, çok sakin, çocuklara çok sevimli gelen, daha kolay kontrol edilebilen ve güçlü atlar. Sonrasında bizim de aşık olduğumuz Friesian cinsi atlar dikkatimizi çekmeye başladı. Hollanda Kraliyet ailesinin kullandığı bu atlar Türkiye'de de törenlerde kullanılıyor. Bütçemize uygun olan iki küçük kısrak aldık.
Ne yapacaksınız o kadar çok atı?
İşte aşk bu... Sonucunu düşünmeden bazı işlere girebiliyorsunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukların gözdesi: Haflinger Çiftliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN