Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İncirde ihracat bin ton artacak

Cambridge Düşesi Kate'in hamilelikte yaşadığı mide bulantıları için Bursa'nın siyah incirini yemesinin ardından ihracatçılar harekete geçti. UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, bu "doğal tanıtım" sayesinde 2012'de 14 bin ton olan incir ihracatının bu yıl 15 bin tona çıkabileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Bursa Siyahı olarak tescillenen siyah incirin ünü dünyaya yayıldı. İngiltere Veliaht Prensi William'ın eşi, Cambridge Düşesi Kate'in mide bulantılarından kurtulmak için Bursa Siyahı'nı yediği yönündeki haberlerin dünya basınında yer alması Bursalı ihracatçıların yüzünü güldürdü. Milyon dolarlar harcayarak yapamayacakları reklamın tek bir haberle yapıldığını belirten üreticiler heyecanla gelecek siparişleri bekliyor. Tanıtım atağıyla geçtiğimiz yıl 14 bin ton incir ihraç eden Bursa, bu yıl 15 bin ton ihracatı hedefliyor. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı bu yıl Bursa Siyahı'nda ihracatı bin ton artırmak için çalışma başlattıklarını söyledi. Bursa Siyah İnciri'nin başına talih kuşu konduğunu anlatan Çalı, "Bursamızın nadide meyvesi siyah incirimizi İngiltere Veliaht Prensi William'ın eşi, Cambridge Düşesi Kate'in yediği de haber oldu. Bu da bizim için bulunmaz bir tanıtım. Milyon dolarlar harcasak bile bu reklam ve tanıtımı yapamazdık" dedi. Çalı, "Bursa inciri kendine has rengi, tadı ve nefaseti ile "Bursa Siyah İnciri"olarak tescillidir. Bursa'ya özgü bir meyve olup, bu alanda bir marka durumundadır. Türkiye Siyah İncir üretiminin yüzde 90'ını karşılayan Bursa Siyah İnciri yılda 20 bin ton civarında üretilmektedir. Bunun yüzde 80'i yaş olarak ihraç edilmekte ve yılda ülkeye 25-28 milyon dolar döviz girdisi sağlamaktadır" diye konuştu. Geçtiğimiz yıl ünü dünyaya yayılan Bursa Siyah İnciri için Bursa'ya gelen Amerika Tarım Bakanlığı yetkilileri de, meyveyi yerinde incelemişti. Heyet, Bursa Siyah İnciri'nin Amerika'ya ihraç imkânları, uygulanan karantina önlemleri ve ihraç izni için atılan adımlar noktasında bilgilendirildi. ABD Tarım Bakanlığı Denetleme Heyeti'nden Devaiah A. Muruvanda, Hala Toubia-Rahme ve Adly Ibrahim siyah inciri kendi ülkelerinde görmek istediklerini belirterek, gerekli girişimleri başlatıp ülkelerine dönmüştü.

HER DERDE DEVA
CambrIdge Düşesi Kate'in incir yiyerek şifa bulması tesadüf değil. Mükemmel bir sağlık kaynağı olan incirde sütün 2 katı kalsiyum bulunuyor. C vitamini dışındaki bütün vitaminleri ihtiva eden incir, tüm meyveler arasında en yüksek şeker oranına sahip. 40 gram incirde insanın günlük ihtiyacının yüzde 6'sını karşılayacak biçimde 244 mg potasyum, 53 mg kalsiyum ve 1.2 mg demir bulunuyor. İncirin kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı, ciltteki yaraların çabuk kapanması ve kemik hastalıkları ile kansızlığı önlediği biliniyor. Fiziki ve zihni zorlanmayı ortadan kaldıran incirin vücuda enerji ve güç sağladığı, astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda tedavi edici özellik taşıdığı dile getiriliyor. Ayrıca kabızlığı gideren incirin bağırsaklardan toksin maddelerinin atılmasına, kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesine faydalı olduğu da biliniyor. Doğal olarak yağ, sodyum ve kolesterol içermeyen incirin yüksek lif oranına sahip olması sayesinde hemen hemen her özel diyetin bir parçası olabileceği de dile getiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İncirde ihracat bin ton artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN