Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursalı mucitten tasarruflu icat

Bursalı mucit Hakan Yıldırım 'Eko Turka' adını verdiği cihazı sayesinde elektrik kullanımında yüzde 25 tasarruf sağladı

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Bursa'da yüzde 25 elektrik tasarrufu sağlayan bir cihaz geliştiren Hakan Yıldırım (36), finans sıkıntısı çektiği için cihazını üretemiyor. Yıldırım geliştirdiği cihazın, ticari alandaki soğutma dolapları, endüstrideki pompa ve havalandırma motorlarında kullanılabileceğini ve daha az enerji tüketimi sağlayacağını belirtti. Yıldırım finansör bulması durumunda cihaz sayesinde ilk etapta Türkiye ekonomisine yıllık 25 milyar dolar üzerinde kazanç sağlayabileceğini söyledi.

TEST EDİLDİ, ONAYLANDI
Geliştirdiği cihazına 'Eko Turka' adını veren Yıldırım, cihazı Türkiye'deki bir alışveriş merkezinde 6 ay boyunca test ettiklerini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi (E.İ.E) tarafından da teknolojik motorlarda test edilen cihazın kaydettiği tasarrufun bakanlık tarafından onaylandığını vurgulayan Yıldırım, başarı ödülü aldığını da açıkladı. Yıldırım "Geliştirdiğimiz teknoloji, bir mikro işlemcinin üzerinden ihtiyacı olan güç noktasını algılıyor ve o gücü sisteme kullandırıyor" dedi. Cihazını üretebilmek için yatırımcılardan destek beklediğini ifade eden Yıldırım şöyle konuştu: "45 wattlık bir havalandırma motoruna takılan bu cihaz, elektrik sarfiyatını aynı makinede 28 watt'a kadar düşürüyor. Elektrik akımının bu kadar düşmesine rağmen havalandırma cihazının performansında herhangi bir düşüş söz konusu olmadı. Havalandırma motoru normal hızında çalışt��. Geliştirdiğimiz teknoloji, bir mikro işlemcinin üzerinden ihtiyacı olan güç noktasını algılıyor ve o gücü sisteme kullandırıyor. Özellikle evlerdeki buzdolapları, iş yerlerindeki soğutma cihazları, endüstriyel trifazi motorlar, havalandırma sektöründeki motorlara, sabit devirli çalışan ünitelere rahatça monte edilebilen bir cihaz."

'DIŞA BAĞIMLILIK BİTECEK'
Yıldırım devletin ya da şirketlerin kendisine destek vermesi halinde üretilen teknolojinin işsizliğe çare olabileceğini ifade etti. Yıldırım "Basit bir hesap yapacak olursak, 10 yıllık süreçte ilgili teknolojileri Türkiye'de üretmek suretiyle 250 milyar dolar kar elde edilebileceği, hatta bu rakamın artabileceğini söyleyebilirim. Bu sebeple profesyonel şekilde üretim, pazarlama ve teknik hizmet aşamaları için yatırımcıların desteğine ihtiyacım var" diye konuştu. Genç mucit, yeni üretim modelleri ile çeşitli sektörlerdeki üretimi artıracağını, ürününü dünya pazarına çıkarılabileceğini belirtti. Ürünün başka bir firma tarafından kopyalanmasının mümkün olmadığını belirten Yıldırım "İşlem çok özel olarak geliştirilen bir yazlım ve mikroişlemci tarafından yapılıyor. Mühendislik yöntemi ile aynı işlemi başarabilecek bir ürün daha yapılamadı" görüşünü dile getirdi.

KENDİSİ KÜÇÜK, TASARRUFU BÜYÜK
Yıldırım'ın geliştirmiş olduğu cihaz evlerde, işyerlerinde, endüstride kullanılan soğutma dolaplarında havalandırma motorlarında kullanılıyor. Şebeke ile motor arasına monte edilen cihaz, motorun devrini değiştirmeden ve iş kaybı yapmadan cihazların ihtiyacı kadar elektrikle çalışmasını sağlayarak aktif elektrik tüketimini kontrol ediyor ve tasarruf sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursalı mucitten tasarruflu icat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN