Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şiddete 'dansla' karşı duracak

Kadına şiddet konusunda yoğun çalışmalar yürüten Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin çiçeği burnunda başkanı Emel Helvacı, 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanından 1 milyar kadın gibi dans ederek kadına karşı şiddeti protesto edecek

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Henüz 13 gün önce görevine başlayan Nilüfer Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Helvacı ile kadın ve kadın sorunları üzerine konuştuk.

Kadınların en sık karşılaştıkları sorunlar neler?
Kadınların en sık karşılaştığı sorun şiddet. Bunun dışında kadın istihdamının sağlanması da önemli bir sorun.

Neler yapıyorsunuz bu sorunları aşmak için?
Nilüfer ilçesinde geçen dönem bir kadın sığınma evi yaptırdık, kadın istihdamı için de el işi atölyelerimizde kadınlar keçe, sabun ve çiçek yapımı gibi el işleri konusunda kendilerini geliştirerek gelir elde edebiliyor. Beldelerimizde kooperatifleşme çalışması yapan kadınlarımıza da destek oluyoruz. Hem onlara manevi destek oluyoruz hem de prosedürler konusunda yardımda bulunuyoruz.

Ekonomik olarak zor durumda olan kadınlara da destek oluyor musunuz?
İkinci el atölyemizde 'Giymiyorsan Giydir' sloganıyla ikinci el giysileri topluyoruz. Ayıklıyoruz ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz. Bu bizim için hem manevi olarak çok tatmin edici bir çalışma hem de ihtiyaç sahipleri için gerçek bir mutluluk kaynağı.

14 Şubat'ta siz de dans edecek misiniz?
Elbette, tüm dünya kadınları dans edecek. Nilüfer Belediyesi Kadın Meclisi olarak biz de "One Billion Rising" etkinliğine katılıyoruz. Yaklaşık 600 kadının katılımıyla 14 Şubat'ta Korupark'ta Nilüferli kadınlar olarak dans edeceğiz. 'Kadına şiddete hayır' mesajı vereceğiz.

Kırsal kesimlerde yaşayan erkekler için projeleriniz var mı?
Geçen dönemlerde bu konularda alan çalışmaları yapmıştık. Kadına şiddete yönelik anket çalışmalarımız oldu ve çok ilginç sonuçlarla karşılaştık. Kadınlar şiddet gördüklerini söylemekten çekiniyor. Ancak diğer kadınlar şiddet gören kadının hikayesini anlatabiliyor. Belirli bölgeler seçilip, konunun uzmanı kişilerden destek alarak erkeklerin içinde bulundukları yaşamın içinde bilerek ya da bilmeyerek uyguladıkları şiddete dikkatleri çekilebilir. Yarattıkları zararlar hakkında fikir sahibi olmaları sağlanabilir. Henüz fikir düzeyinde bu projeler ancak en kısa sürede uygulamaya geçmeyi düşünüyoruz. Kadınlar bile yaşadıkları şiddetin farkında olmayabiliyorlar. Bu dönemde amacımız yaşanılan şiddet konusunda farkındalık yaratmak olacak.

Sığınma evindeki kadınların hikayelerinde ortak noktalar var mı?
Genellikle sığınma evindeki kadınlar ikinci eş olan kadınlar ve nikahsız eşler. Küçük yaşta evlenmiş kadınların evlilikleri pek iyi gitmiyor genelde ve sığınma evinde barınıyorlar, çoğu şiddet mağduru ve madde bağımlısı eşlerinden şikayetçiler.

Bu hikayeleri biriktirmeyi düşünüyor musunuz?
Çok acı hikayeler de var, sonu mutlu biten hikayeler de var, bunların hepsini not ediyorum. Belki bir gün Bursa'dan kadın hikayeleri anlatan bir kitap yazabilirim.

Kadınlara bir çağrınız var mı?
Kadınların mümkün olduğunca gönüllü çalışmalara katılmasını, siyaseten ya da sivil toplum kuruluşlarında toplum içinde söz sahibi olarak kendileri gibi haklarını savunamayan kadınlara destek olmalarını istiyorum. Daha çok kadın, daha büyük güç, daha çok fikir demektir. Her zaman gönüllü kadınlara ihtiyacımız var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete 'dansla' karşı duracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN