Türkiye'nin en iyi haber sitesi

...Ve dönüşüm başladı

Türkiye'nin gündem maddelerinden biri olan kentsel dönüşüm konusunda uzun zamandır çalışan Osmangazi Belediyesi, uygulamayı 'Osmangazi Evleri' ile başlattı

Giriş Tarihi: 3.2.2013
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sırameşeler Mahallesi'nde özel bir firma tarafından başlatılan ve kentsel dönüşüme örnek teşkil edecek olan Osmangazi Evleri projesinin temeline ilk harcı attı. Firma yetkilileri ve vatandaşların da katıldığı temel atma töreninde konuşan Başkan Mustafa Dündar, bugüne kadar yürütülen çalışmalar sonucunda ilçedeki 48 bin yapı ve 116 bin bağımsız konutun elden geçirilerek risk analizlerinin yapıldığını söyledi. Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşların farklı beklentileri olduğunu, bazı çevrelerde belediye tarafından konutlarının alınarak yerine yenilerinin yapılacağı şeklinde düşünce oluştuğunu belirten Başkan Dündar, "Bu gün geldiğimiz noktada şunu özellikle belirtmek istiyorum. Osmangazi'de devlet eliyle bir dönüşüm olmayacak. Bizler TOKİ'nin gelip ilçemizde konut yapmasını istemiyoruz. Osmangazi'de yaşanacak dönüşümün, yerel firmalarımız tarafından gerçekleştirilmesi için çalışıyoruz" dedi. Çalışmalarını da bu düşünce çerçevesinde şekillendirdiklerini belirten Başkan Dündar, "Geçtiğimiz hafta, Bursa'daki müteahhit firma sahibi ve temsilcileri ile birlikte toplantılar yaptık. Onlara, belediye olarak yürüttüğümüz Kentsel Dönüşüm Master Plan çalışmalarımız hakkında bilgi verdik, ilçemizin risk analizini kendileri ile paylaştık. Birebir görüşmeler yapıp projelerimizi aktardık. Kentsel Dönüşüm zor bir süreç. Osmangazi Belediyesi olarak en iyi uygulama yapan belediyeyiz. Türkiye'de ilk defa master plan çalışması yapan belediyeyiz" dedi.

MASTER PLAN HAZIR
Çalışmalar sonunda ilçede dönüşüm yapılacak alanları 4 ana gruba ayırdıklarını belirten Başkan Dündar, "Planlı alanlarda plansız yapılaşmanın olduğu demiryolu altı gibi bölgeler A grubu, Altıparmak, Çırpan gibi planlı yapılaşmanın olduğu bölgeler B grubu, sit alanları dağ yamaçlarını kapsayan bölgeler C grubu, bir de sanayi ve konutların içi içe geçtiği D grubu belirlediğimiz Küçükbalıklı gibi bölgeler var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
...Ve dönüşüm başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN