Özgür Eren'den ilk solo albüm

Giriş Tarihi: 8.2.2013

Özgür Eren, türkülere sanat müziği lezzeti katan albümü 'Gittin'i piyasaya sürdü. Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosu Sanatçısı Eren'in müzik tutkusu aileden geliyor

TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosu sanatçısı Özgür Eren, sesi ve oyunculuk yeteneğiyle Ankara sınırlarını aşarak türkü dostlarının gönlünde farklı yer edindi. TV ve radyo programları vasıtasıyla ciddi bir dinleyici kitleye ulaşan, videoları internetten hızla yayılan sanatçı, sevenlerinden gelen talepleri de dikkate alarak, "Gittin" adıyla ilk albümünü yayınladı. Henüz tadilatı bitmeyen Kuğulu Park'ta görüştüğümüz Eren, her şeye rağmen Ankara'yı sevdiğini söyledi.
"Gittin" ilk albümünüz mü?
Evet. Yıllardır TV programı yaparken albüme çok ihtiyaç duymamıştım. Çünkü programın hemen akabinde internette görüntülerini izleme imkânı buluyordu izleyenlerimiz. Ama artık bir albüm yapma zamanımız gelmişti.
Nasıl bir albüm oldu?
Albümde 8 eser var. 3'ü beste, 5'i de Türk Halk Müziği'nin repertuvarından alınma anonim türkülerden oluşuyor. Bestelerden biri, 'Seni Aşka Yazmalı' Onur Akın'a ait. Albümde iki Erkan Yavuzer bestesi var ayrıca. Özlem Özdil de bir Erzincan türküsü olan 'Bülbül Havalanmış Yüksekten Uçar'ı kendisi düzenledi ve sazıyla eşlik etti.
Nerede hazırladınız?
Tamamıyla Ankara'da yaptık.
Türk Sanat Müziği'ne yakın bir edayla okuyorsunuz türküleri...
İzleyenlerimiz ve dinleyenlerimiz bilir ki Özgür Eren'in bir duruşu vardır. Onların benden dinlemeyi çok sevdiği türküler ve şarkılar vardır. Yurttan Sesler Korosu'nun elemanıyım, orası bizim mutfağımız, asıl yerimiz orası ama televiz

"KEMANCI HAMZA'NIN TORUNUYUM"
Dedenizin keman çaldığını okudum internette. Doğru mu?
Çok klasikleşmiş söylemler vardır: 'Ailesi müzisyen' gibi. Ama öyleyse de saklamaya lüzum yok. Niğde Ulukışla'da çok tanınan kemancı Hamza vardı, rahmetli oldu. Mesleği buydu ve bu işten para kazanırdı kendisi. Babamla ve amcamla da çalıştıkları dönemler olmuş. Ben aslında kemancı Hamza'nın torunuyum. Bununla da gurur duyuyorum. Onlar olmasaydı zaten biz olmazdık.
Keman çaldınız mı siz de?
Hayır ben enstrüman çalamıyorum. Bir ara bağlama kursuna gittim, ders aldım. Çok da yeteneğim var aslında ama çok çabuk sıkılıyorum, devamlılığı olmuyor.

KASIM KASIM KASILIYORUZ
Yurttan Sesler Korosu çok saygın ve köklü olmakla birlikte zaman zaman parodilere de konu oluyor...
Bize hep "Konserlerde dizim dizim diziliyorsunuz, kasım kasım kasılıyorsunuz" diyorlar. Konserlerin adabı bu, ne yapalım! Çok da kasılmıyoruz aslında. Benim izlediğim bir parodide, koronun içinden biri fırlayıp 'ben de okuyacağım ben de okuyacağım' diyordu. Kendi aramızda inanın hiç böyle esprili şeyler olmuyor, çok ciddiyiz. İnsanoğluyuz, dünyanın en güzel işini yapıyoruz. Yüksek ve hassas duyguları olan insanlarız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür Eren'den ilk solo albüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN