Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Solucan dışkısından organik gübre üretilecek

Giriş Tarihi: 8.2.2013

Karacabey'de köylülere yeni bir iş imkânı doğuyor. İlçeye bağlı Kedikaya köyünde solucan dışkısından organik gübre üretimi yapacak tesis kuruluyor

Karacabey'de 2.5 milyon liralık solucan çiftliği kurulacak. Solucan dışkısından organik gübre üretilecek tesis sayesinde köylüler de solucan toplayarak para kazanacak. Yaklaşık 3 aydır kurulum çalışmaları süren tesisle ilgili Bursa Şehircilik ve İmar İl Müdürlüğü'nden gerekli iznin alınması için beklendiği öğrenildi. Çevre köylerden toplanan hayvan dışkıları ve bitkisel atıkların mama olarak hazırlanmaya başladığı tesiste kurulacak havuzlarda solucanlar beslenerek organik gübre üretilecek. Toprak ve üstündeki doğal bitki örtüsüne sahip çıkmak için 20 yılı aşkın süredir projeler yürüten Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Karacabey'e bağlı Kedikaya köyünde, köylüleri heyecanlandıran yeni bir çalışmaya imza atıyor. Projeye katılacak kadın ve çocuklar ellerinde çuvallarla topraktan solucan çıkarmak için sabahın erken saatlerinde tarlanın yolunu tutacak. Solucanları kilo başına belli bir bedel ödeyerek köylüden alacak tesiste, dünyanın en değerli toprağı olarak bilinen ve organik tarımda kullanılan trüf üretilecek.

KÖTÜ KOKU İÇERMİYOR
Proje sorumlusu Fikret Koçal, hedeflerinin çevredeki atıkları yeniden ekonomiye kazandırmak olduğunu vurguladı. Karacabey ve çevresinde yerel yönetimle de işbirliği yaparak tüm bitkisel ve hayvansal atıkları toplayacak olan vakıf, gübre üretimi sırasında oluşan atıktan da biyogaz üretecek. TEMA'nın projesiyle Kedikaya, Gölecik, Dağesemen köylerinde yaşayanlar için yeni bir kazanç kapısı doğacak. Tesis hakkında bilgi veren proje sorumlusu Fikret Koçal, organik gübrenin, bitkisel ve hayvansal organik atıklarla beslenen solucanların dışkısından elde edildiğini belirtti. Koçal, "Bu gübre görünüş olarak siyah toprağa benzer ve itici bir kokusu yoktur. İçeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, antibiyotikler, vitaminler, büyüme hormonları var. Hastalık yapıcı maddeler, parazit yumurtaları, ot tohumları ve ağır metaller içermiyor" diye konuştu.

İÇİNDE KİMYASAL MADDE OLMAYAN TEK GÜBRE
Koçal
, solucan gübresinin, içerisinde hiçbir kimyasal bulunmayan tek gübre olduğunu savundu. Gübrenin kullanıldığı tarımsal alanlarda yüzde 30-40 oranında ürün artışı yaşandığını anlatan Koçal, "Yapılacak tesiste günde 2 ton solucan gübresi üretilecektir. 12 adet havuz içerisinde takriben 0,5 milyon adet solucanla üretime başlanacaktır. Solucan gübresi ile sulama miktarı yüzde 40 azalır. Verim yüzde 30-40 oranında artar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Solucan dışkısından organik gübre üretilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN