Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çerkezlere ikinci sürgün

Giriş Tarihi: 10.2.2013

Anavatanları Kuzey Kafkasya'dan 148 yıl önce Suriye'ye sürülen Çerkezler, bu kez iç savaş mağduru. Topraklarını bırakmak zorunda kalan Çerkezler Bursa'ya geliyor

Suriye'de iç savaşın başlamasıyla birlikte özellikle güney kesimlerde Golan bölgesinde yaşayan ve 148 yıl önce Anavatanlarından zorla göç ettirilen Çerkezler bu defada doğdukları Suriye topraklarından ayrılmak zorunda kaldılar. Yaşanan şiddet olayları nedeniyle yaklaşık bin 400 Çerkez Suriye'yi terk etti. Suriye rejimi ile muhalifler arasında 2 yılı aşkın süredir devam eden savaş nedeniyle ülkeyi terk etmeye başlayan halklar arasında, Çerkezler de önemli yer tutuyor. İç savaştan kaçan 80 kişi Türkiye'ye sığınırken, toplam 27 aile Güney Marmara'ya yerleştirildi.

KARACABEY'E GELDİLER

Suriye'de yaşanan iç savaşın sıcaklığını yaşayan Çerkezler ikinci sürgünlerini yaşıyor. Çerkezlerden 400'nün Kafkaya'ya gittiği 700 civarında ailenin de Türkiye'de olduğu öğrenilirken, bu ailelerin 27'sinin de Bursa ve Güney Marmara bölgesine yerleştirildiği bildirildi. Ailelerden bazıları da Bursa Karacabey'e bağlı Hayırlar Köyü'ne yerleştirildi.

KRİZ MERKEZİ KURULDU

Kafkas Derneği Federasyonu Güney Marmara Kriz Komitesi Başkanı Levent Turgut 150 yıl önce yaşanan savaşlarda sürgüne gönderilen Çerkezlerin bir kısmının, Suriye'ye yerleştiğini söyleyerek, "Şu anda orada yaşanan iç savaştan dolayı bu Çerkez ailelerde zarar görmekteler. Bizler Türkiye'de yaşayan Çerkezler olarak bu duruma sessiz kalamazdık ve Kafkas Derneği Federasyonu olarak hemen kriz yönetimi komitesi oluşturduk, bu kriz komitesi eşliğinde Türkiye'ye gelen ailelerin nereye hangi bölgelerde barınacakları konusunda çalışmalarına başladık. Federasyona bağlı 61 dernek kendi bölgesinde çalışmalara başladılar. Öncelikle Çerkez köylerindeki boş bulunan evlere Suriye'den gelen aileleri yerleştirmeye başladık" dedi.

ÖRNEK DAYANIŞMA

Bursa Abhaz Derneği Başkanı Cengiz Koç ise Suriye'den göçmek zorunda olan Çerkezlere yardımcı olmak, Suriye'de yaşadıklarını unutturabilmek amacıyla çalıştıklarını belirtti. Koç, "Bursa bölgesinde tüm Kuzey Kafkas kökenli derneklerin başkanları, yönetim kurulları ve üyeleri bir araya gelmiş durumda, Şu anda tüm dernekler bu bölgeye gelen kardeşlerine soydaşlarına yardım için elbirliği içerisinde çalışmaktalar. Yaklaşık 3 yıldır devam bu işbirliğinin tüm Türkiye'deki kardeşlerimize örnek olmasını diliyorum" dedi.

80 AİLE GELDİ
Kafkas Derneği Federasyonu Güney Marmara Kriz Komitesi Başkanı Levent Turgut, Suriye'den gelen Çerkez göçmenlerin sayısının sadece Güney Marmara'da 80'i bulduğunu belirterek, toplam 27 ailenin Türkiye'de olduğunu açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çerkezlere ikinci sürgün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN